Halk54 Haber Merkezi

Haluk Levent’in enkaz altında kalan kuzeni hayatını kaybetti Haluk Levent’in enkaz altında kalan kuzeni hayatını kaybetti

Süt ve süt ürünlerinin fiyatları her gün artarken, büyükbaş hayvan üreticileri çok büyük sıkıntı yaşıyor. Beyaz peynir fiyatının kırmızı eti solladığı şu günlerde Demirler Çiftliği sahiplerinden Mehmet Demir ‘yeter artık’ diyerek üreticinin dayanacak gücü kalmadığına dikkat çekti. Silajın torbasının 110-120 TL, yemin çuvalının 400 TL, kepek çuvalının 250 TL olduğunu anımsatan Demir, “ Bize yazık-günah değil mi” diye sordu.

Geçen yıl 378 bin süt ineğinin satıldığını belirten Demir, “378 bin süt ineği satıldı. Kesildi. 378 bin süt ineği demek, 378 bin buzağı demektir. 378 bin buzağı kesildi. Bağırdık, Çağırdık, duymadılar. Neden kimse buna “dur” demedi! Adam Palamut’u satıyor 50 TL… Denizden topluyor ve 50 TL’ye satıyor. Baklava olmuş kilosu 200 TL ve Bu çiftliğin günlük maliyeti 20 bin TL iken nasıl dayanalım! Adam tavuk besliyor. 40 günde kesime geliyor. Biz bir sene bok temizliyoruz. Halimiz ortada” dedi.

Demir, “Sen süte destekleme vermezsen, sen buza üretimine destek vermezsen, hayvan kıtlığa gider. Bunlara bağırdık ama duyan olmadı. ‘Bu buzağıları biz mi doğuracağız’ dedik! Dinleyen olmadı. Yeter biz artık fabrikalara çalışmak istemiyoruz” dedi. Büyükbaş hayvan üreticisinin büyük zorluk içinde olduğunu belirten üreticiler ise Mehmet Demir’in bu haklı tepkisine destek verdi.