Araştırmacılar Arjantin'de türünün ilk örneği olan zırhlı dinozor kalıntılarını buldu. Paleontologlar, dinozorun Dünya'yı en son dolaşmasının üzerinden 100 milyon yıl geçtiğini tahmin ediyor.

Science Alert’e göre araştırmacılar, Güney Amerika’da keşfedilen türünün ilk örneği olan Arjantin’de daha önce bilinmeyen bir zırhlı dinozor türünün kalıntılarını buldular.

Jakapil kaniukura adlı dinozorun, kısa bir gagası ve boynundan sırtına ve kuyruğuna kadar uzanan kemikli disk şeklinde zırh sıralarının olduğu ve iki ayaklı olduğu söyleniyor.

Keşif, Arjantin’deki Félix de Azara Doğa Tarihi Vakfı’ndaki paleontologlar tarafından yapıldı. Ekip, kuzey Patagonya’daki Río Negro eyaletinde Jakapil’in kısmi kalıntılarını ortaya çıkardı.


Araştırma ekibinin lideri paleontolog Sebastián Apesteguía, Jakapil’in eski bir thyreophoran türü olduğunu belirtti ancak bulunan kalıntılar 97 milyon ila 94 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Almanya'dan Sakarya'ya ölüm haberi geldi! Almanya'dan Sakarya'ya ölüm haberi geldi!

Río Negro Ulusal Üniversitesi’nde Şilili paleoartist ve paleontoloji öğrencisi olan Gabriel Díaz Yantén bilgisayar rekonstrüksiyonu ile, bu eski türün hayattayken nasıl göründüğünü biçimlendirdi. (sözcü)