Ukrayna'dan Karasu Limanı'na geleceği açıklanan 12 bin ton mısır yüklü Türkiye bayraklı "Polarnet" gemisindeki denetimler tamamlandı. Günlerdir Karasu'ya geleceği açıklanan geminin Kocaeli Derince Limanı'na gideceği bildirildi.

Küresel tahıl krizinin çözümüne yardımcı olması amacıyla 22 Temmuz 2022'de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi" belgesi çerçevesinde, Ukrayna'nın Çornomorsk Limanı'ndan Türkiye’ye gelmek üzere hareket eden "Polarnet" isimli 12 bin tonluk mısır yüklü gemi, dün İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinde demirlemişti.

"Rojen" ve "Osprey S" isimli gemilerdeki denetimlerini tamamlayan heyet, buradan "Polarnet" adlı gemiye geçerek saat 12.35 sıralarında denetimlerine başladı. Gemideki denetimler yaklaşık iki saat sürdü.

Denetimi tamamlanan geminin daha sonra Karasu'ya doğru yola çıkması beklenirken Kocaeli'nin Derince limanına gitmesi kararlaştırıldı.

Gemideki denetlemenin sona ermesiyle birlikte geminin İstanbul Boğazı’ndan geçerek yarın sabah saatlerinde Kocaeli'nin Derince Limanı'na ulaşması öngörülüyor.

Veterinerlerde başkan değişti! Veterinerlerde başkan değişti!

MÜŞTEREK KOORDİNASYON MERKEZİ AÇIKLAMA YAPTI
Denetimleri tamamlanan Polarnet isimli gemiyle ilgili Müşterek Koordinasyon Merkezi'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada "Müşterek Koordinasyon merkezi tarafından Polarnet gemisinde icra edilen denetim tamamlanmistir. Gemi; son durağı olan Derince'ye ilerleyen saatlerde harekete geçecektir. Ancak elde olmayan hava ve deniz koşulları, geminin gerçekleştireceği ikmal (yakıt ve kumanya) faaliyetinin uzun sürecek olmasi ve buna bağlı olarak Boğaz geçişinin tek yönlü olması nedeniyle söz konusu gemi tahmin edilen/planlanan ve sizlere bildirilen zamandan farklı olarak yarın (pazartesi) sabah saatlerinde Derince limanına demirleyecektir. Farklı bir gelişme olması durumunda sizlerle bilgi paylaşılacaktır. " ifadeleri yer aldı.