Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) ile Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) arasındaki toplu iş sözleşme görüşmeleri ocak ayında başladı.

Meclis Üyesi Nihat Arda Şahin’e ne oldu ! Meclis Üyesi Nihat Arda Şahin’e ne oldu !

Ocak ayından bu yana tarafla sık sık bir araya gelerek istişarelerde bulundu ve görüşmeler yapıldı ancak defalar bir araya gelen taraflar arasında nerdeyse haziran ayına gelmemize rağmen sözleşme imzalanamadı.

5 aydır asgari ücretle çalışan SEDAŞ işçileri hem sendikaya hem de SEDAŞ’a isyan etti. Sendikaya haklarını koruyamadıkları konusunda sitemde bulunan işçiler SEDAŞ’a ise hak ettikleri ücretleri vermedikleri için isyan etti.

Yapılan toplu iş görüşmelerinde SEDAŞ, çalışanlarına ocak ve şubat ayı enflasyon maaşını vermek istemeyince görüşmeler tıkanma noktasına geldi.

Geçtiğimiz aylarda CEZZ grubu yerine gelen Torunlar A.Ş ve Akkök Holding’den büyük beklentileri olan SEDAŞ çalışanları 15 yıllık çalışan enerji işçisine 26 bin TL verildiğini ifade ederek iş yavaşlatma eylemlerine başladıklarını söyledi.

Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli ve Gebze Bölge Müdürlükleri olarak yaklaşık bin çalışanın olduğu Tes-İş sendikasına bağlı işçiler, ücretlerinde iyileştirme yapılmazsa, “Bu iş şehri karanlıkta bırakmaya kadar gider” dedi

medyabar