Her ne kadar son yıllarda daha yüksek batarya kapasitesine sahip telefonlar karşımıza çıksa da bu durum, uzun şarj ömrü için tek başına yeterli olmuyor.

Bu nedenle Huawei, Xiaomi ve Oppo gibi üreticiler, hızlı şarj adaptörleri geliştirerek telefonların daha hızlı bir şekilde şarj olmasını sağlıyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, geçtiğimiz yıl  hızlı şarj konusunda çıtayı bir üst seviyeye çıkarmış; 120 watt kablosuz ve 200 watt kablolu şarj teknolojilerini tanıtmıştı.

8 dakikada tam şarj

200 watt hızlı şarj teknolojisi, 4.000 mAh bataryaya sahip bir akıllı telefonu yalnızca 8 dakikada tamamen şarj edebiliyor.

Tanıtım sırasında Mi 11 Pro kullanan yetkililer, telefonu 44 saniyede yüzde 10, 3 dakikada ise yüzde 50 şarj etmeyi başarmıştı.

Gelecek yıl telefonlara geliyor

Ortaya atılan iddialara göre Xiaomi, 200W hızlı şarj desteğine sahip akıllı telefon modellerini gelecek yıl piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz ay ise Çin'in 3C kalite sertifikasyonundan geçen bazı Xiaomi ürünleri arasında 210W, 20V-10,5A özelliklerine sahip bir şarj cihazı bulunuyor. Bu da ortaya atılan iddiaları kısmen doğruluyor.

Şirket, 200W hızlı şarj destekli yeni amiral gemisi akıllı telefon modelini bu yılın ikinci yarısında satışa sunmayı planlıyordu. Ancak görünüşe göre Çinli şirketin biraz daha zamana ihtiyacı var.

200W HyperCharge teknolojisi her ne kadar etkileyici olsa da büyük bir maliyetle geliyor. Yapılan araştırmalar, bu teknolojinin pil ömrünü yüzde 20 oranında daha hızlı azaltacağını gösteriyor.

Bu nedenle Xiaomi, bu sorunları ortadan kaldırmak için gelecek yıla kadar bekleyecek.