Kurtuluş günü etkinlikleri, sabah saat 10.00'da Söğütlü Sıraköy Mezarlığı düzenlenen Halit Molla Anma Programı ile başladı. Katılımcılar, Halit Molla’nın mezarı başında kurtuluş kahramanları anarak, onların aziz hatıralarını yad etti.

Saat 11.00'de, Adapazarı Belediyesi Orhangazi Kültür Merkezi'nde 14. Geleneksel Fotoğraf Yarışması Sergisi ve Ödül Töreni gerçekleştirildi. Yarışmaya katılan eserler sergilendi ve dereceye giren fotoğrafçılara ödülleri takdim edildi. Başkan Işıksu burada yaptığı konuşmada, “Adapazarı, sadece tarihi ve kültürel mirasıyla değil, aynı zamanda insanının sıcaklığı ve misafirperverliğiyle de ön plana çıkan bir şehirdir. Bu anlamlı etkinlik, Adapazarı’mızın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini fotoğraf karelerinde ölümsüzleştiren sanatseverlerimizi ve fotoğraf tutkunlarımızı bir araya getirmiştir. Yarışmamıza katılan tüm fotoğrafçılarımıza teşekkür ediyor, ödül kazanan ve sergilenmeye değer görülen eser sahiplerini gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

Saat 12.00'de Ağa Camii'nden başlayarak Uzun Çarşı ve Tarihi Orhan Camii'ne kadar devam eden Kurtuluş Korteji ve Mehteran Gösterisi, büyük bir coşkuyla takip edildi. Adapazarı Belediye Başkanı ve şehir protokolü esnafı selamlayarak karanfil takdim etti. Kortej boyunca vatandaşlar, ellerinde bayraklarla tarihi yeniden canlandırmanın sevincini paylaştı.

Cuma namazının ardından saat 13.45'te Tarihi Orhan Camii'nde selâ okunarak tarih yeniden canlandırılarak minarede bayrak asımı gerçekleştirildi. Ardından katılımcılara ikramlar dağıtıldı.

Saat 14.00'de Tarihi Orhan Camii Meydanı'nda Adapazarı Ticaret Müzesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, MHP Sakarya Milletvekili Muhammed Levend Bülbül, AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz'in konuşma yaptığı açılış töreni, büyük ilgi görürken müzenin açılışı, Adapazarı’nın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan bir şehir olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Adapazarı Ticaret Müzesi, şehrin geçmişini geleceğe taşıyan ve ticaretin ruhunu yaşatan bir merkez olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Etkinlikler, saat 16.45'te Orhan Camii, Şerefiye Camii ve Yeni Cami'de düzenlenen şehitler ve kurtuluş kahramanları anısına okunan Mevlid-i Şerif ile sona erdi.

Serdivan'da açık havada sinema keyfi başlıyor Serdivan'da açık havada sinema keyfi başlıyor

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, kurtuluş günü etkinliklerine katılan tüm vatandaşlara teşekkür ederek, “Adapazarı’nın tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak, geleceğimizi daha sağlam temeller üzerine inşa etmemize katkı sağlayacaktır. Bu vesileyle, Adapazarı’mızın kurtuluşunun 103. yılını kutluyor, bizlerle bu coşkuyu paylaşan tüm hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 15Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 14Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 13Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 12Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 11Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 10Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 9Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 8Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 7Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 6Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 5Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 4Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 3Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı 2Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı