Türkiye’de fotoğrafın gelişmesinde  1960’larda “Adapazarı’lı Grup 5” kurucuları Hüsnü Gürsel, İbrahim Zaman, Naci Sevinç, Mümtaz Ertürer, Hayri Yazıcıgil ve Cemal Turgay önemli paya sahip oldular.. İstanbul’un ilgisini çeken çalışmaları ile Türkiye Fotoğraf Müzesi’nde özel yer alacak kadar iz bıraktılar. Meydan Larousse, Hayat Dergisi ve Türkiye’nin tanıtılmasında turizm fotoğraflarıyla da ulusal ve uluslararası üne kavuştular. Konu ile ilgili toplantı düzenleyen SAGÜSAD Başkanı Ünal Dabak :’’SAGÜSAD olarak biz de 28 yıldır onların izinden yürüyoruz. Bu yarışma Grup 5’in anısını yaşatmak, unutmamak, unutturmamak amacıyla düzenlendi. Yarışmanın Konusu: Sokaklar;  satıcıların dolaştığı, çocukların koşuşturduğu, futbol oynadığı, balkondan sarkan çiçeklerin olduğu, komşuların sohbet ettikleri, gece ışıklandırılmış rengarenk sokakları objektifleriniz ile buluşturmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin sokaklarını artık gelişmiş objektifleri olan cep telefonlarıyla kaydettiğiniz fotoğraflarla da yarışmaya katılabilirsiniz..

Yarışma, Sakarya Güzel Sanatlar Derneği (SAGÜSAD) tarafından Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteği ile yapılacaktır.       Yarışma Koşulları TFSF web sayfasında yer alıyor. https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/yarisma/detay/adapazari-li-grup-5-saguesad-1-ulusal-fotograf-yarismasi-tr

Köyüme Dokunma Platformu üyelerinden Yüce'ye ziyaret Köyüme Dokunma Platformu üyelerinden Yüce'ye ziyaret

SAGÜSAD her perşembe etkinlik yapabilen ve kurumsal yapısını 28 yıldır sürdüren ender derneklerdendir. Cumhuriyetin 100ncü yılında da önemli projeler oluşturduk. Bunları 29 Ekim’de bir sergiyle Sakaryalılar’a sunmak istiyoruz.. Derneğimizde fotoğraf ve resim üzerine seminerlerimiz katılımcılara açıktır.. Facebook ve instagram sayfalarımızdan bize ulaşabilirler.. Amacımız geleceğin sanatçılarına destek olmak"dedi.