Atatürk'ü Anma Genclik ve Spor Bayramı dolayısıyla Demokrasi Meydanında gerçekleşen çelenk törenine Atatürkçü Düşünce Derneği de katıldı.

Şehrimizdeki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleriyle beraber yapılan çelenk töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından çelenk sunumu yapıldı.

Törende Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu üyesi Aslıhan Ateş bir konuşma yaptı.

Ateş, "Siyasi partilerimizin, sivil toplum kuruluşu ve demokratik kitle örgütlerimizin değerli temsilcileri, kıymetli Sakaryalılar, Ebedi önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık meşalesini yaktığı, milli mücadelemizin başlatıldığı günün 105. yıl dönümündeyiz. kutlu olsun! Yokluk ve esaretle baş başa bırakılmış olan bir millet, ordunun elinden silahları alınmış, her yerde işgal kuvvetleri ve bu karanlık tablo karşısında “ geldikleri gibi giderler” diyen bir büyük önder! Mustafa kemal paşa, milli mücadeleyi başlatırken milletin tek kurtuluş reçetesinin “milli hakimiyete dayalı, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir türk devleti kurmak” olduğunu da ifade etmişti nutuk’ta.’ Söylediğini yaptı; milli mücadele kazanıldı ve ardından, 1920’de halk iradesinin vücut bulacağı bmm’ni ve sonrasında ise çağdaşlaşma yolunda yapılan sosyal ve siyasal devrimler ile çağdaş ve laik türkiye cumhuriyeti’ni kurdu. Artık dünya tarih sahnesinde, yaptığı devrimlerle çağı yakalamış, kendine yeten, üreten, fabrikalarında bacaları tüten ve tüm dünya ülkeleri arasında saygınlığını kazanmış bir Türkiye Cumhuriyeti vardı. Oysa bugün, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların yanı sıra artarak devam eden bir güvenlik ve adalet sorunu da var. Ülkemizin yöneticilerine bu gençlik ve spor bayramında tavsiyemiz o dur ki; sizler önce, bu ülkede üniversitede okurken harçlığını çıkarmak için çalışmak zorunda kalan ve bu esnada, pek çok kereler işlediği suça rağmen dışarda rahatça gezen bir caninin saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden 20 yaşındaki ata emre akman gibi gençlerimizin güvenliğini sağlayın. toplumun huzur ve güvenliği önceliğiniz olsun !!! Ama yetmezmiş gibi bir de bu ülkenin kurucu ayarlarıyla oynanmak istenmektedir. gerek anayasa değişikliği gerekse eğitimdeki atatürksüz müfredat değişikliği ile yapılmak istenenin farkındayız! Daha önce de söylediğimiz gibi kısık sesle değil avaz avaz söylemeliyiz; laik türkiye cumhuriyeti vazgeçilmezimizdir. ! Bu uğurda şehitler vermiş olan ve aynı zamanda bugün kuruluşunun 35.yılını da doldurmuş olan derneğimizin bir neferi olarak ay yıldızlı bayrağımızdan, üniter yapımızdan, çağdaş, laik ve demokratik türkiye cumhuriyeti'ne olan bağlılığımızdan bir an bile vazgeçmeyeceğimizi ifade etmek isterim. Yaşasın  19 mayıslar! Yaşasın Gazi Mustafa Kemal  Atatürk! Yaşasın laik Türkiye Cumhuriyeti!" dedi.

SYKD bayramlaşma programı yoğun katılımla gerçekleşti SYKD bayramlaşma programı yoğun katılımla gerçekleşti

Çalınan marşların ardından tören sona erdi.

C39Eeaea A651 4Fcc 8A80 27Caca1A068C9E6A21D7 D8B1 482B 819F 54E352B72Fee