31 Mart 2024 yerel seçimleri, Türkiye'nin siyasi haritasında önemli değişikliklere sahne oldu. AK Parti ve CHP arasındaki belediye başkanlıkları sayısında yaşanan değişimler, özellikle AK Partili belediyelerde yeni stratejilerin belirlenmesine neden oldu.

2019 yerel seçimlerine kıyasla, AK Parti'nin belediye başkanlığı kazanma sayısı 39'dan 24'e düştü. Buna karşılık, CHP'nin büyükşehir ve il belediye başkanlığı sayısı 21'den 35'e yükseldi. Bu değişikliklerle birlikte, Türkiye'nin batı bölgeleri CHP'nin kırmızı rengine büründü.

2024 yerel seçimlerinde 81 şehirden 29'unda belediye başkanlıkları el değiştirdi. Yeniden Refah Partisi (YRP), sürpriz bir şekilde 2 şehirde belediye kazanırken, İYİ Parti ve Büyük Birlik Partisi (BBP) de birer belediye başkanlığı elde etti.

Seçimlerde ağır bir yenilgi alan AK Parti, 200'e yakın belediye kaybederek bürokratik yapıda önemli boşluklar oluşmasına neden oldu. Hem eldeki büyükşehirlerin kaybedilmesi hem de ilçe belediyelerde yaşanan kayıplar sonrası yeni bir strateji benimseniyor. Parti, kazanılan belediyelerin kadrolarında görevlendirme yapmak için Ankara'dan gelecek talimatları bekliyor. Bu durum, partinin iç dinamiklerinde ve yerel yönetimlerde yeni bir yapılanma sürecinin başlayacağını işaret ediyor.

Ayça Taşkent ve Sapanca Yönetimi'nden Özgür Özel'e ziyaret Ayça Taşkent ve Sapanca Yönetimi'nden Özgür Özel'e ziyaret

Parti içindeki kadrolaşma süreçleri ve stratejik planlamalar, önümüzdeki dönemde Türkiye siyasetindeki yerlerini sağlamlaştırmak için kritik öneme sahip olacak. Özellikle, genel merkezden gelecek olan direktifler, yerel yönetimlerin işleyiş biçimini ve politik önceliklerini şekillendirecek.

Yerel seçimlerde ağır yenilgi alan AK Parti, Marmara Bölgesi'nde sadece 2 büyükşehir kazanabildi. Kocaeli ve Sakarya dışında il belediyesi olarak sadece bir de Düzce'yi elinde tuttu. 

Yaşanan tüm bu gelişmeler sonrası AK Partili belediye bürokratlarının gözü, Kocaeli ve Sakarya'ya çevrildi. Kocaeli ve Sakarya'da görev almak isteyen bürokratlar AK Parti genel merkezinde kulislerini sıklaştırdı.

medyabar