Hüseyin Cumalı’nın haberi 

HENDEK
Cumhur ittifakı MHP Hendek Belediye Başkan Adayı Turgut Babaoğlu'nun çalışmalarına yeteri kadar destek vermemekle suçlanan AK Parti Hendek İlçe Başkanı Hasan Serdar Baykal genel merkez tarafından görevden alındı. İstifasıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ile MHP Sakarya İl Başkanı Oğuz Alkaş'a sert sözlerle yüklenen eski Başkan Hasan Serdar Baykal ağır sözler sarf etti. Hendek sokaklarında Püsküllü’nün hediyelerini kapı kapı dolaşarak dağıtan Baykal katıldığı canlı yayında da yine Yavuz’a sert söylemlerde bulundu.

KAYNARCA VARAN-) 1
Geçen 13 Nisan’da yapılan Kaynarca Belediye ilk Meclisi’nde AK Parti Kaynarca Meclis üyesi Recep Boğaz’a çok sert sözler söyledi. 3’üncü kez meclis üyesi olan Recep Boğaz “Kaynarca Belediyesi’ni aile şirketi olmaktan kurtaralım” dedi. Boğaz, “Seçime 1 gün kala 15 tane işçi alınıp oy uğruna aylarca yıllarca bekleyen insanların hakları gasp edilmesin. Belediyede çalışıp da hanımını işe alanları da esefle kınıyorum. Bu konuda sizi tebrik ediyorum” dedi. Boğaz, geçen dönem belediye başkan yardımcısı Ali Akgünoğlu'nun oğlu Emrah Akgünoğlu'nun Fen İşleri Müdürü, diğer oğlu Burak Akgünoğlu'nun SASKİ'de, kızı Betül Akgünoğlu'nun Büyükşehir Belediyesi'nde, yeğeni Hakan Akgünoğlu'nun belediye şirketi olan BELPAŞ'ta çalıştığına işaret etti.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter enkazına ulaşıldı İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter enkazına ulaşıldı

KAYNARCA VARAN-) 2
Geçen 13 Mayıs günü yapılan Kaynarca Belediyesi ilk meclis toplantısında başkan vekilleri, katip üyeler, encümen ve komisyon üyeleri belirlendi. 7 AK Partili, 6 Yeniden Refah Partili ve 2 Milliyetçi Hareket Partili üyeden oluşan mecliste, Başkan Kadir Yazgan ile beraber toplam 16 kişi oy kullanma hakkına sahip oldu. Komisyon üyelikleri seçiminde beklenmedik bir sonuç çıktı ve Yeniden Refah Partisi komisyon üyeliğini 9-7 kazandı. Oysa 7 AK Parti ve 2 MHP meclis üyeleriyle komisyon seçimini 9-7 Cumhur İttifakı kazanması lazımdı. 

ADAPAZARI
AK Parti Sakarya Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Erkut Aşoğlu 31 Mart yerel seçimlerinden sonra sosyal medya hesabından çok sert söylemlerde bulundu. Görevinden istifa ederken “Herkesi seviyorum ve çok üzülüyorum” diyen Aşoğlu, “Seçim bitti, Bayram bitti. Artık rahat rahat analiz yapabiliriz. Önce ittifakın kaybettiği İlçelerden başlayalım” diyerek ateş etmeye başladı. Aşoğlu, “Niçin istifa ettiğim hep soruluyor, seçim öncesi cevaplayamadım. Bugünleri gördüğüm için, durdurmaya da yetkim yetmediği için başka yapacak şey kalmamıştı. İnsan Yetki ve sorumluluğun dengeli olmadığı, davulun sırtında, tokmağın başkasında olduğu makamlarda durmamalı. İşten, hizmet etmekten değil, başkalarının yaptığı hataların hesabını teşkilatlara-millete vermekten bunaldım" dedi. Başka paylaşımlarda yapan Aşoğlu’na partililer halen büyük tepki gösteriyor.

FERİZLİ VARAN-) 1
TV264 ekranlarının klasiği olan “Gazeteciler Soruyor” isimli tartışma programına katılan 
Ferizli Belediyesi eski Başkanı Ahmet Soğuk, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci ve AK Parti Ferizli İlçe Başkanı Ramazan Serhoş hedef aldı. Ferizli seçimleri öncesinde lokumlu anket yaptığını ve anketlerde yüzde 50’i çıktığını belirten Ahmet Soğuk, “Yanlış tercih yaptılar. AK Parti kaybetti” dedi. Bir soru üzerine Soğuk, “Ben AK Partiliyim. Bunu kimse sorgulayamaz. Bana görev verirler vermezler. Çokta şeyimde değil” dedi. 

FERİZLİ VARAN-) 2
Aynı canlı yayında Ahmet Soğuk, “Ben 60-70 yaşındayım. Bundan sonra aman aman bir şey olacağım beklentim yok. Ben sadece adayın birlikte karar verilip de; ben size şöyle bir örnek vereyim. Ben Kocaali’liyim. Yıllar önce hatırlarsınız çok eskiden, çok eskiden bir gemi veya bir vapur karaya otururdu. Orada bir kaç kent (sigara) atılır ve bütün dikkatler oraya çekilirdi. Akçakoca’dan da 5 adet (gemi veya vapur sigara) çıkartılırdı. İşte Ali İhsan Yavuz bazı şeyleri böyle yaptı diyerek bazı şeyleri atladığını gördüm ben, bana Ali İhsan Yavuz kesinlikle adaysın demedi” dedi. Milletvekillerini sigara kaçakçılarına benzeten Ahmet Soğuk’a tepki ise Hüseyin Cumalı’dan geldi. Cumalı, çok eski yıllarda sigara kaçakçılarının Kocaali’de bir miktar sigarayı denize atıp jandarma ve polisin dikkatini buraya çekip, diğer taraftan büyük parti malı kaçırıldığını belirterek, “Benzetmeniz çok çirkin” dedi.

DİSİPLİN KURULU    
AK Parti’de yaşanan bu olaylar dışında basına yansımayan ancak parti tüzük ve kurallarına uygun hareket etmeyenlerinde bulunduğu isimler için AK Parti Sakarya Parti Disiplin Kurulu çalışmalarına başladı. AK Parti’ye yakın kaynaklardan elde edilen bilgiye göre başta Erkut Aşoğlu, Ahmet Soğuk, Hasan Serdal Baykal, Recep Boğaz olmak üzere birçok ismin partinin kurumsal kimliğine zarar veren söylemler ve paylaşımlar inceleniyor. Belgeler, videolar, fotoğraflar, sosyal medya paylaşımlarıyla sabit olan ve parti kurumsal kimliğine zarar verenlerle ilgili disiplin kurulunun ne karar vereceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.