Bu sabah saatlerinde Akbank mobil uygulaması üzerinden işlem yapamayan çok sayıda kişi bankanın müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışıyor. Sosyal medyada geniş yankı bulan olayda kurumun kredi kartlarında yanlış bakiye gösterimi, taksitlerinin iki kez çekilmesi ve işlemlerin ekstreye mükerrer yansıması gibi sorunların yaşandığı iddia ediliyor. Müşteriler sorunun ne zaman çözüleceğini merak ederken banka sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Akbank'ın mobil uygulaması üzerinden yapacakları işlemlerinde sorun yaşadıklarını iddia eden binlerce vatandaş, sosyal medyada yazarak sorunlarına çözüm arıyor. İddialara göre bankanın uygulaması üzerinde yanlış bakiye gösterimi gibi problemler yaşanıyor. Kullanıcılar ise gösterilen bakiyelerin kendilerine ait olmadığını ve bankanın açıklama yapmasını istiyor.

HARCAMALAR EKSTREYE İKİ KERE YANSIDI
Dün başlayan sorunun hala devam etmesi kullanıcıları endişelendiriyor. Vatandaşlar, Akbank kredi kartlarıyla yaptıkları harcamaların ekstreye iki kez yansıması üzerine şikayetlerini sosyal medyadan dile getiriyor. Bazı banka müşterileri hesaplarında fotoğraflar paylaşarak ekstrelerinin eksiye düştüğünü ifade ediyor.

1 Aralık’ta başlıyor; Araç sürücüleri aman dikkat! 1 Aralık’ta başlıyor; Araç sürücüleri aman dikkat!

BANKADAN AÇIKLAMA GELDİ
Yaşanan aksaklıkların ardından bankadan yapılan açıklamada, "Değerli müşterilerimiz, kredi kartı işlemlerinin ekstreye mükerrer yansımasına sebep olan teknik aksaklığın ek kısa sürede giderilmesi için çalışıyoruz" denildi.