7 Temmuz 2024'ten itibaren Çin'den ithal edilen tüm araçlara uygulanan verginin yüzde 40 seviyesine çıkmasıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, firmalara yatırım çağrısı yaptı.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 4 formül En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 4 formül

Altuğ, "Çinli otomobil firmalarına uygulanmaya başlayacak yüzde 40’lık vergi uygulaması, yerli üretimi desteklemeyi hedefleyen bir adım. Bununla birlikte Çinli markaların Türkiye’deki pazarı kaybetmemek adına yatırım talepleri olduğunu görüyoruz. Önceki süreçlerde de benzer hamleler olmuş ancak neticelenmemişti. Söz konusu yatırım talepleri için otomotivdeki başarısı otomotiv devleri tarafından bilinen Sakarya yatırımcılarını bekliyor." dedi.

Altuğ, "Sakaryamız sahip olduğu üretim kabiliyeti, uluslararası markalara hizmet eden nitelikli iş gücü, lojistik avantajları ve Karasu Limanı ile Türkiye’nin Karadeniz’den dünyaya açılan kapısı konumundadır. İlimize gelecek olan yatırımlar, gelen yatırımcılar açısından da bir ayrıcalıktır. Otomotivdeki köklü hikayesi Çinli firmalara ciddi referans olacaktır.
Sakarya’da yatırım yapmak tüm dünyaya açılmaktır." dedi.