Göktuğ bebekte umutlu bekleyiş acı ile son buldu Göktuğ bebekte umutlu bekleyiş acı ile son buldu

Birleşik Krallık’ta yayın, telekomünikasyon rekabet otoritesi olan Ofcom tarafından yapılan yeni araştırmada, bazı kişilerin kullanıcılarla konuşan akıllı hoparlörlere ‘yol arkadaşı’ gibi davrandığı görüldü. Bu durumun özellikle yalnız yaşayan kişilerde daha çok gözlemlendiği belirtildi.

Ofcom, bu cihazların yalnızlıkla baş etmede önemli bir rol oynadığını söyledi. Rapor, akıllı hoparlörlerin çocuklarda da bir arkadaş gibi çalıştığını belirtiyor.

Araştırmada ayrıca, gözlemlenen bireylerin bu cihazları insanlaştırdıkları ancak herhangi bir şefkat hissetmediklerine de dikkat çekti. Hatta bazı kişilerin cihazlara hitap ederken “lütfen” ve “teşekkür ederim” dedikleri belirtildi. 55-64 yaşlarında, Amazon’un cihazını kullanan bir adam, araştırmacılara şunları söyledi: “Yalnız yaşamak, evde bir arkadaşa sahip olmak gibi.”

Ofcom ayrıca bazı engelli insanlar için akıllı hoparlörlerin evdeki yaşamları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu, onlara daha fazla bağımsızlık sağladığını, koşullarını ve yeteneklerini iyileştirdiğini ortaya koydu.

Araştırmaya konu olan akıllı hoparlörlerden Amazon cihazlarında Alexa ve Apple ürünlerinde Siri olarak bilinen ve kullanıcıyla konuşma yoluyla iletişim kuran sanal asistan teknolojisi kullanılıyor.