Akyazı Belediyesi Sağlık İşleri ekipleri ilçe genelinde her gün, haşere ve sinek larvalarına karşı düzenli ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriyor. Çalışmalar kapsamında bugüne kadar 108 bin litre litre seyreltilmiş solüsyon uçkun ilacı, 120 bin litre seyreltilmiş larva ilacı solüsyonu kullanıldı.

Akyazı Belediyesi Sağlık İşleri ekipleri vatandaşların sağlığı ve rahat bir yaz mevsimi geçirmeleri için gece-gündüz mesailerine devam ediyor. Belediye ekipleri 73 mahallenin tamamında vektörle mücadelenin yanı sıra yaz aylarında vatandaşların en büyük sorunu olan sinek, sivrisinek ve haşere ilaçlama çalışmaları düzenli bir şekilde sürüyor. 6 adet ULV aletli araç, 3 adet traktör (holder aleti ile birlikte), 7 adet eğitimli personel ile sahada olan Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından ilaçlama çalışmalarından bugüne kadar uluslararası sağlık örgütünün belirlediği ölçü ve kriterlerle 108 bin litre seyreltilmiş solüsyon uçkun ilacı ve 120 bin litre seyreltilmiş larva ilacı solüsyonu kullanıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sakarya’da 4 milyar TL'lik 203 yatırımın açılışını yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan Sakarya’da 4 milyar TL'lik 203 yatırımın açılışını yaptı

Akyazı Belediyesi ekipleri tarafından yürütülen vektörle mücadele çalışmaları kapsamında Şubat ayından itibaren kapalı kanallar dumanlama sistemi ile ilaçlanmaya başlanırken, Mart ayından itibaren ise su birikintileri kanal, fosseptik, rögar, yağmur mazgalları ve ahırlardaki yumurta bırakmaya hazır sinek, sivrisinek, ve tatarcıkları termal sisleme ve holder makineleriyle 21 günde bir olmak üzere ilaçlamaları yapıldı. 

Sezon boyunca devam eden larva ilaçlama çalışmalarının yanı sıra, Haziran ayı sonu itibariyle haftada iki gün olmak üzere gece ova ve orman mahallelerinde ilaçlamaları başlatıldı. Sağlık İşleri’nden yapılan açıklamada gece ilaçlamalarının Eylül ayı sonuna kadar devam edeceği belirtildi. Larva ile mücadelede sadece sinek larvası ile beslenen Gambussia balıkları da kullanıldı.