Altyapı sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Özkoç, “Kömür fiyatları aldı başını gidiyor, köylülere yakacak odun yardımı yapılmıyor, doğalgaz getirilmiyor. İktidar milletvekillerine, bakana soruyorum; bu vatandaşlar kışın nasıl ısınacak” şeklinde konuştu.

Özkoç, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, CHP Sakarya Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu ve ilçe başkanları, Akyazı’daki muhtarları ziyaret etti.

Muhtarlar mahallelerindeki sıkıntıları aktarırken dile getirdikleri ortak sorun; doğalgaza erişememek oldu. Muhtarlar, uzun zaman imar planı olmadığı gerekçesiyle doğalgazın mahallelere ulaştırılamadığını, daha sonra Agdaş’ın yönlendirmesiyle Akyazılı muhtarlar olarak Belediye’ye başvurduklarını ve Belediye Meclisi’nden doğalgaz hattı için yer gösterilmesini sağladıklarını anlattı.

Muhtarlar, Agdaş’ın belediyenin gösterdiği güzergahta artık altyapı çalışması yapabileceğini ancak hala bir adım atılmadığını ifade ettiler ve çözüm beklediklerini dile getirdiler.

Özkoç, imar planının da doğalgaz altyapısının da vatandaşın sorumluluğu olmadığını, iktidarın çözüm üretmek zorunda olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Akyazı’daki insanlar muhtarlara şunu soruyorlar; ‘doğalgazı bağlamıyorsunuz, kömür fiyatları almış başını gidiyor, köylüye ucuz yakacak desteği vermiyorsunuz, biz bu kışı nasıl geçirceğiz.’ Ben de vatandaşın muhtarlara aktardığı soruyu, iktidar milletvekillerine, bakana soruyorum; insanımız kışın neyle, nasıl ısınacak. Vatandaşın suçlu olmadığı yerde vatandaşa niye eziyet çektiriyorsunuz?!

Akyazı’nın bir köyünde doğalgaz var, yanındaki bir diğer köyde yok. Gerekçe imar planı. Muhtarlar biraraya gelmiş, Agdaş’ın yönlendirmesiyle Belediye’ye başvurmuş. Belediye Meclisi’nden karar çıkmış. Belediye, Agdaş’a doğalgaz altyapısı için güzergah göstermiş, ‘10 yıl içinde yolda bozulma olursa ben karşılayacağım siz döşeyin’ demiş.

Harunusta, Hasanbey, Yağcılar gibi bazı mahallerde imar planları bile tamamlanmış. Daha ne bekleniyor. Vakit kaybetmeden doğalgaz altyapısı sağlanmalı, tüm mahallelere, köylere doğalgaz ulaştırılmalı.

Isınma temel ihtiyaçtır. İnsanlarımızın en sağlıklı, en ekonomik şekilde ısınma ihtiyacını karşılama hakkı var. Devleti yöneten iktidar bu hakkı, vatandaşımıza sağlanmalıdır.”

akyazımuhlar2akyazımuhtarlar1