Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, Srebrenitsa'daki soykırımın bugün Filistin'de de yaşandığını söyledi. AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, “Bosna’da yaşananları unutmak, Gazze'de yaşananlara göz yummak demektir. İnsanlık, bu acımasız döngüyü kırmak için sesini yükseltmeli ve uluslararası adaleti haykırmalıdır” dedi.

29 YIL SONRA HALA ACI BİR YARA

AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı ailesinin bir ferdi olarak huzur ve barış içinde yaşayan, "Avrupa’nın Kudüs'ü" olarak bilinen Bosna'da, Müslümanların acımasız bir soykırıma uğradığını hatırlattı. Bu soykırımın, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak tarihe geçtiğini belirten İnci, katliamın üzerinden 29 yıl geçtiğini ve saldırılar sonucunda 8 bin 372 Boşnak'ın canice katledildiğini hatırlattı.

BOSNA'NIN MAVİ KELEBEKLERİ VE UNUTULMAYAN SOYKIRIM

Bosna Savaşı sırasında Sırp askerleri tarafından gerçekleştirilen saldırılarda binlerce Boşnak sivilin katledilerek toplu mezarlara gömüldüğünü dile getiren İnci, “Bu toplu mezarlar, yıllar sonra Bosnalıların 'mavi kelebekleri' takip etmesiyle bulundu. Mavi kelebekler, yalnızca toplu mezarların üzerinde çıkan 'Ölüm Çiçekleri' adı verilen çiçeklere konuyordu. Bu sayede Bosna'da 300 toplu mezar bulundu. Masum insanların cesetlerine ulaşmanın bu acı verici yolu, aslında insanlığın bir kez daha ne kadar acımasız olabileceğini gözler önüne seriyor” dedi.

GAZZE'DE YAŞANANLAR, BOSNA SOYKIRIMININ UNUTULMAMASI GEREKTİĞİNİ HATIRLATIYOR

Bosna Hersek'in merhum lideri Aliya İzetbegoviç'in "Soykırımı unutmayın, unutulan soykırım tekrarlanır" sözünü hatırlatan İnci, şunları söyledi; "Bugün Gazze'de yaşananlar, bunun en acı örneğidir. Gazze'de masum insanlar, çocuklar, kadınlar, uluslararası toplumun sessizliği ve kayıtsızlığı eşliğinde katledilmeye devam ediyor. Bosna'da yaşananları unutmak, Gazze'de yaşananlara göz yummak demektir. İnsanlık, bu acımasız döngüyü kırmak için sesini yükseltmeli ve uluslararası adaleti haykırmalıdır. İsrail, Filistinlilerin sığındığı okulu, bahçesinde çocuklar futbol oynarken vurdu. Dün Sırplar, Markele Pazarında alışveriş yapan masum Boşnakları havan topuyla vurdu. Aradan 30 yıl geçtikten sonra bütün dünya bugün Boşnaklar için ağlıyor. Ne kadar da manidar” diye konuştu.

BOSNA'DA YAŞANANLAR SADECE BOŞNAK HALKININ DEĞİL BÜTÜN İNSANLIĞIN ORTAK ACISIDIR

Bosna’da yaşananların sadece Boşnak halkının değil bütün insanlığın ortak acısı olduğuna dikkati çeken İnci, "Bu acıyı yüreğimizde hissederken, adaletin yerini bulması için mücadelemizi sürdürmeliyiz. Bosna’nın bilge lideri Aliya İzetbegoviç'in "Bunu hiç unutma evlat! Batı hiçbir zaman medenî olmamıştır ve bugünkü refahı; devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur." sözlerini hatırlamamız gerektiğini belirtti.

ALİYA İZETBEGOVİÇ'İN EMANETİ EMİN ELLERDE

Büyükşehir’den gençlere kaçırılmayacak yaz kampı: Başvurular bitiyor Büyükşehir’den gençlere kaçırılmayacak yaz kampı: Başvurular bitiyor

Konuşmasının sonunda İnci, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” olarak anılmasına yönelik aldığı bu kararla ülkesini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk milletine emanet eden Bosna'nın bilge lideri Aliya İzetbegoviç'in emanetinin emin ellerde olduğu bir kez daha tescillendiğini belirtti.

 ALİ İNCİ- SREBRENİTSA HABER.docx S10.07. 2024-ali inci.mp4 srebrenitsa foto 2.PNG srebrenitsa foto.PNG WhatsApp Image 2024-07-10 at 22.28.13.jpeg