Tepeden tırnağa Sakarya’da tasarlanan ve üretilen ancak 14 Eylül 2023 tarihli resmi gazetede yayınlanan kararname ile üretim ve yatırım süreci Sakarya’dan alınarak Ankara’da devam edilen yerli ve milli Altay tankının seri üretime geçtiği açıklandı. Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, "Personel taşıyıcı araçlar, zırhlı araçlar konusunda açılım içindeyiz. Milli tankımız Altay'ımızın seri üretimine geçtik." dedi.

TRT Haber'e konuşan Görgün, Altay tankının yenilendiğini belirterek, "Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle BMC Savunma tarafından üretilen yeni nesil Altay tankı, modern muharebe ortamının koşullarına uygun olarak yenilendi. Birçok alt sistemi yerlileştirilen, güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek muharebe kabiliyeti artırılan Altay tankına, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) son yıllarda icra ettiği operasyonlar çerçevesinde edinilen tecrübelere ilişkin ilave özellikler kazandırıldı." şeklinde konuştu.

Rektör Sarıbıyık’tan Kurban Bayramı mesajı Rektör Sarıbıyık’tan Kurban Bayramı mesajı

Yeni Altay tankının özelliklerine ilişkin de bilgi veren Görgün, "Yeni Altay'larda modüler olarak pasif koruma sağlamakta olan gelişmiş zırh modüllerinin ve aktif koruma sağlayan AKKOR Aktif Koruma Sistemi'nin eklenmesiyle 3+ Nesil tank olma özelliğine sahip oldu. Bu sayede HİBRİT koruma konsepti de yeni Altay tanklarıyla birlikte dosta güven düşmana korku salacak seviyeye geldi." dedi.