Altın, Fed'in Mart’ta faiz indirimine geçeceğine ilişkin beklentilerin azalmasıyla, haftalık düşüşünün ardından sakin bir seyir izliyor.

Altın fiyatları, geçen hafta yüzde 1 düştükten sonra haftanın ilk işlem gününde ons başına 2.023 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.950 TL seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Swap piyasaları, bir hafta önce neredeyse yüzde 70 olan Fed’in Mart ayındaki faiz indirimi ihtimalini yüzde 46 olarak fiyatlamaya başladı.

Öte yandan tahvil getirileri, para politikasında yakında gevşeme ihtimalini düşüren güçlü veriler sonrası Cuma günü yılın en yüksek seviyelerini gördü.

Altın üzerinde baskı oluşturan dolar, faiz indirimi ihtimallerinin gerilemesiyle bu ay yükselişe geçti. Bu da ABD doları üzerinden fiyatlandırılan altını birçok alıcı için daha pahalı hale getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sakarya Şehir Hastanesi için tarih vermedi! Cumhurbaşkanı Erdoğan Sakarya Şehir Hastanesi için tarih vermedi!

Analistler, ABD'de bu hafta açıklanacak büyüme verilerinin Fed'in gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin sinyaller verebileceğini belirterek, veriler sonrası piyasalarda oynaklığın artabileceğini düşünüyor.

Bloomberg HT