Dolarda yaşanan son düşüş portföylerde yeni bir hedge arayışına neden olurken son dönemde ortaya çıkan teknik göstergeler altının tekrar yükselişe geçebileceğine işaret ediyor.

Doların Temmuz ortasında gördüğü zirveden düşüşüyle gözlenen teknik boğa sinyalleri altın fiyatlarında yaşanan sert düşüş sonrası değerli metale olan ilginin tekrar canlanmasına neden oldu.

Spot altın geçtiğimiz hafta 15 ayın düşüğünden yüzde 2 değer kazanırken değerli metal için en kötü senaryonun sona erdiği değerlendiriliyor.

Ayçiçeği alımları başladı, çiftçiler depo önlerinde kuyruk oluşturdu Ayçiçeği alımları başladı, çiftçiler depo önlerinde kuyruk oluşturdu

Permanent Portfoli Family of Funds Başkanı Michael Cuggino mevcut seviyeler için“Altın fiyatları uzun vade için birkaç ay öncesine göre daha cazip bir konumda” değerlendirmesinde bulundu.

2022’nin büyük bölümü için borçlanma oranları ve doların yükselişi değerli metalin uzun süredir değer saklama aracı özelliğine zarar verdi. Ancak ortaya çıkan resesyon riski yatırımcıların Fed’in faiz artışlarına ve doların güçlenmeye devam edeceğine dair düşüncelerinin zayıflamasına neden oluyor.

Pepperstone Group Araştırma Direktörü Chris Weston, “Yatırımcıların ABD dolarının hisse değerlerinin düşüşünde varsayılan hedge aracı olup olmadığını sorguladığı bir ortamda değer saklama aracı olarak altına daha fazla ısınmaya başladım” ifadelerini kullandı.

Çarşamba günü Fed’in para politikası kararı altın ve diğer birçok varlık için ciddi bir test anlamına gelirken birçok teknik ipucu değerli altının potansiyel bir ralliye hazırlandığına işaret ediyor.