SATSO Ocak ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Akgün Altuğ, "Devlet tarafından Karasu’da münferit yatırım yeri olarak belirlenen bölge yatırım yapması için BMC’ye tahsis edilmişti. BMC’nin buradaki yatırıma devam etmemesi halinde bu bölgenin “serbest bölge” olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz." dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) yılın ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda önemli konulara değinen SATSO Başkanı Akgün Altuğ, BMC'nin Karasu'da kendisine tahsis edilen arsayla ilgili talepte bulundu. 

Gözden kaçırmayın

Kripto depreminde artçı sarsıntılar bekleniyor Kripto depreminde artçı sarsıntılar bekleniyor

Başkan Altuğ, BMC'nin Karasu'daki yatırıma devam etmemesi halinde bu bölgenin 'serbest bölge' olarak değerlendirmesini talep etti.

Serbest bölgelerin birçok avantajı bulunduğunu anımsatan SATSO Başkanı Altuğ, "Üreticiler açısından, kurumlar, gelir ve damga vergisi istisnaları sağlanıyor. Bununla birlikte, ticaret kolaylığı imkanı, kar transferi imkanı, pazar ihtiyaçlarına göre serbestçe belirlenecek ticari faaliyet imkanı, mallar için süre sınırlamasının olmaması imkanı, bürokrasinin en aza indirilmesi imkanı gibi pek çok avantaj sağlamaktadır." dedi.

Sakarya'da bir serbest bölge istediklerini belirten Başkan Altuğ, "Devlet tarafından münferit yatırım yeri olarak belirlenen ve BMC’ye tahsis edilen Karasu’da bir bölge var bildiğiniz gibi. BMC’nin bu bölgede yatırıma devam etmemesi halinde bu bölgenin serbest bölge olmasını istiyoruz. Sözünü ettiğimiz bölgenin de Limana yakınlığı ve aktif şekilde faaliyete geçmesi, Kuzey Marmara Otoyolunun açılması, stratejik konumu ve münferit yatırım olarak açıklanmasından dolayı serbest bölge olarak ilan edilmesinin fayda sağlayacağına inanıyoruz. Erol Öztürk döneminde aynı bölgenin İpekyolu Serbest Bölgesi ilan edilmesi konusunda çalışmaları olmuştu. Biz de bu konuda girişimlere başlıyoruz. Başvurularımızı gerekli makamlara ileteceğiz. Sakarya kamuoyundan destek bekliyoruz” dedi.