Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı olarak sık sık değişen akaryakıt fiyatlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bu kez LPG'ye indirim, motorine ise zam yapılacak.

BİRER GÜN ARAYLA POMPAYA YANSIYACAK
Sektör kaynaklarından sağlanan bilgilere göre otogaza 1 lira 8 kuruş indirim, motorine ise 12 kuruşluk zam yapılması bekleniyor. Benzinde ise bir fiyat değişikliği beklenmiyor. Yeni fiyatlar LPG'de pompaya 5 Haziran Çarşamba yansıyacak, motorinde ise zammın salı günü gerçekleşmesi bekleniyor.

BENZİN, MOTORİN VE LPG NE KADAR?

Kulislerde konuşulan rakam ortaya çıktı: Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Kulislerde konuşulan rakam ortaya çıktı: Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

Sakarya'da motorin litre fiyatı 41,35 liradan satılıyor.

Benzinin litresi ortalama 42,38 liradan satılıyor.

Otogazın litresi 20,65 liradan satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?
Benzin ve motorin fiyatlarının Türkiye'deki satış fiyatının hesaplanmasında şu yöntem izleniyor: Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.