Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre Türkiye'deki araçlara alkol kilidi zorunluluğu geliyor. Uygulama, 7 Temmuz 2024'ten itibaren geçerli olacak. Uygulamayla birlikte alkol sınırını aşan sürücüler, yola çıkamayacak.

Resmi Gazete'nin 31995 sayılı mükerrer sayısında, otomobil dünyasını doğrudan ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı imzalı yeni bir yönetmelik, yeni otomobiller için bazı zorunluluklar getiriyor.

2024 yılında yürürlüğe girecek "Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunların Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerinin Tip Onayı ve Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin İdari Şartlar Hakkında Yönetmelik, Acil Durum Şeritte Tutma Sistemlerine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik, Alkol Kilidi Kurulum Ön Hazırlığına İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik ile Sürücü Dalgınlık ve Dikkat Uyarı Sistemine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik" otomobillere alkol kilidi zorunluluğu getiriyor. 

Sofuoğlu'nun o kavgayla ilgili sözlerine Dokumacı'dan tepki: Sen nasıl hocasın? Sofuoğlu'nun o kavgayla ilgili sözlerine Dokumacı'dan tepki: Sen nasıl hocasın?

ALKOL KİLİDİ NEDİR?
Alkol kilidi, Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkede aktif olarak bulunan bir uygulama. Otomobil üreticilerinin farklı farklı yöntemlerle hayata geçirdiği sistem, sensör ve cihazlarla sürücüye alkol testi yapıyor. Sonucu temiz çıkan kullanıcı arabasını çalıştırabiliyor. Örneğin Volvo, bazı ülkelerindeki araba anahtarlarına nefes testi mekanizması eklemiş durumda. Sürücüler, bu testi yapmadan araç çalıştıramıyor. İşte bu sistem, 2024 yılı itibarıyla Türkiye'de satılacak otomobillerde teknik altyapısı itibarıyla bulunacak.

YÜRÜRLÜKTE OLACAĞI TARİH
7 Temmuz 2024 tarihinden sonra Türkiye'de satılacak tüm otomobiller için geçerli olacak düzenleme, sadece alkol kilidinden ibaret değil. Bu tarihten sonra Türkiye'de satılacak tüm otomobillerde acil durum şeritte tutma sistemi ile sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı sistemi de bulunacak. Böylelikle trafik güvenliğinin artırılması sağlanacak.