Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre Türkiye’de 2020 yılında kayıtlı işçilerin yüzde 42’si asgari ücretle çalışıyor.

Asgari ücretle çalışan ortalama 6 milyon 390 bin kişi 2017 yalında asgari ücret 1.404 TL dolar olarak 390 dolar yapıyordu.

Yıl 2022 asgari ücret 4 bin 253 TL çıkarılırken, asgari ücret 245 dolara geriledi. Halk54 ekibi, asgari ücretin dolar karşında erimesini vatandaşın alım gücünü nasıl etkilediğini sordu. Verilen cevaplar hem duygulandırdı, hem de üzüntüleri katladı. 19 yaşında üniversite 3. sınıf öğrencisi, okulunu donduracağını, ailesine katkı için çalışacağını belirtti.

İsviçre’de doğup büyüyen Türk asıllı 47 yıl çalışıp emekli olan bir kişi, ülkemizde yaşanan bu duruma çok üzüldüğünü, canının çok acıdığını, euronun TL karşında değer kaybetmesinin canını çok acıttığını söyledi, “Hatayı başkasında değil kendimizde aramalıyız” dedi.

Başka bir genç ise “Eğer 6’lı masa Recep Tayyip Erdoğan’a karşı Mansur Yavaş’ı aday göstermezse her iki tarafın aynı yerde dış güçler olduklarını söyleyebilirim” dedi.

20 yıl önce eşini kaybeden yaşlı bir kadın ise hayatın çok pahalı olduğunu söyledi. Yaşlı kadın, “2 bin TL aylık ile geçinmeye çalışıyorum. Dedenin çağırmasını bekliyorum” diye konuştu.

Bursa’dan Sakarya’ya yeni taşınan bir kadın ise “Asgari ücret 10 bin TL olsa anca geçinilebilir. Halk çok darda, ben halkın sesiyim. Böyle devam ederse durum daha kötü olur” diye konuştu.

Vatandaşlar yaşam koşullarının zorluklarını Halk54 mikrofonlarına anlattılar. Halk54 farkı ile izleyebilirsiniz.