Avrupa Birliği'nin ön raporuna göre kıta son 500 yılın en ağır kuraklığını yaşarken bu durumun bazı ürünlerin hasadında önemli kayıplara neden olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi uzmanları tarafından yapılan ön analize göre Avrupa son 500 yılın en ağır kuraklığının sancılarını yaşıyor.

Avrupa Kuraklık Gözlemevi’nin raporuna göre Avrupa Birliği’nin (AB) yüzde 64’ünde kuraklık uyarısı ya da acil durum ilan edilmiş durumda.

Birliğin uzmanlarına göre yangınlara ve hasat veriminin düşmesine sebep olan sıcak hava ve kuraklığın bazı bölgelerde Kasım ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Google Pixel 7'nin Avrupa fiyatı ortaya çıktı Google Pixel 7'nin Avrupa fiyatı ortaya çıktı

Salı günü yaptığı açıklamada, “Ağır kuraklık ve sıcak hava dalgası AB’nin tamamında su seviyeleri üzerinde benzeri görülmemiş bir stres yaratmış durumda” diyen AB Araştırma Komiseri Mariya Gabriel, “İklim değişikliği şüpheye yer bırakmayacak şekilde her yıl daha fazla fark edilir hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Son verilere göre AB’nin belli ürün hasatlarında daha büyük kayıp olduğu, tahıl hasadında kaybın 5 yıllık ortalamanın yüzde 16, darıda ise yüzde 15 altına düştüğü belirtildi.