Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, intörn doktorlara yapılan ödemenin asgari ücret düzeyine çıkarılmasıyla ilgili düzenlemenin Meclis’ten çıkacak yasayla uygulamaya konulacağını açıkladı.

“GEREKLİ İRADE TECELLİ EDECEK”

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

* “İntörn doktorlara yapılan ödemenin asgari ücret düzeyine çıkarılması kararı 18 Temmuz’da açıklandı. TBMM, 1 Temmuz’da tatile girmişti.

* Yeni yasama döneminde, gerekli irade tecelli edecektir. Asgari ücret düzeyinde ödeme, Meclis’ten çıkacak yasayla uygulamaya konacak.”

“DOKTORLAR İMTİYAZLI BİR EMEKLİLİK MAAŞINA KAVUŞTU”

Koca, ‘beyaz reform’ notuyla yaptığı başka paylaşımda da “Doktorlar, 2008 sonrası göreve başlayanları da kapsayacak şekilde, imtiyazlı bir emeklilik maaşına kavuştu. Emeklilik ek ödemesi, beklenen pirim etkisinden daha yüksek. Kazanım, tamamı emekliliğe sayılacak ‘tek kalem maaş’ talebinin üzerindedir” dedi.

Ayrıca, Koca, “Ek ödeme yönetmeliği, reform değerinde yenilikler getirmekle kalmıyor, geri bildirimlere göre düzenlenebilen esnek kurgusu sayesinde mevcut veya doğabilecek pek çok sorunu çözme iradesi veriyor. Beyaz reform yeni bir statüko değildir, sürekli reformdur. Makul olan gerçek olacak” mesajını paylaştı.