Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da Türkiye'nin ATM Merkezi-TAM projesinin lansmanında konuşuyor.

Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar:

Nihai amacımız sürdürülebilir yüksek büyüme.

Bu program bir geçiş dönemi içeriyor. Özellikle dezenflasyona geçiş dönemi öngördük.

Ekonomi programı çalışıyor. Programın merkezinde yeniden dengelenme var yani makroekonomide dengesizlik giderilmesi var.

İlk çeyrekte net ihracatın katkısı pozitif oldu.

Kur ve faiz sübvansiyonuya bir yere varamayız.

Sürdürebilir yüksek büyümeye doğru önemli bir çıkış olacak. 

Cari açığı yüzde 2,5'in altına düşüreceğiz. Altın ithalatındaki normalleşme bunu getirir. Altın ithalatı uygulamasından çıkar çevreleri menun değil.

Biz yatırımı, istihdamı, üretimi ve özellikle ihracatı önceliklendireceğiz. Biz verimlilik ekonomisi peşindeyiz, tasarruf istiyoruz. Tasarruf yaptığınız ölçüde yatırımları artırabilirsiniz.

Bankalara finansmana erişimi iyi bir noktaya geldi, finansmana erişimde sorun yok.

Program çok iyi çalışıyor, küresel finansmana erişimde sorun yok. Uluslararası bankalarda Türkiye'nin konumu çok güçlüdür. Hazinemiz çalışıyor, programımız da çalıştığına göre Türkiye'ye ilgi artacaktır.

Şu anda kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu artırıyor. Hepsinde ögrünüm pozitif, bu ne demek, notumuzu daha da artıracaklar.

Peş peşe zamlarla damacana suyun fiyatı ikiye katlandı! Bir bardak su cep yaktı! Peş peşe zamlarla damacana suyun fiyatı ikiye katlandı! Bir bardak su cep yaktı!

Türkiye'nin risk primi geriliyor, bu sayede finansman maliyetimiz azalıyor.

Enflasyon yüksek, mayısta da yükselecek diyebilirler ama son 12 ayda ülkemizde deprem yaşandı. Bunun sektörel olarak bütçe açığı olarak baskısı var.

Vergiyi artırmayacağız, enflasyon kalıcı bir şekilde aşağı gelecek.