Haber: Can Toka

Halk54.com ekibi gündemin ve sokağın nabzını tutmayı sürdürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesinin görüşüldüğü, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusunu yanıtlayan Çalışma Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, “Aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır ” demişti.

Bakan Işıkhan’ın “açlık yoksulluk sınırı içinde yaşayan yok” açıklamasını Sakaryalı vatandaşlar halk54.com mikrofonuna değerlendirdi.

"Masal dinleyecek yaşta değiliz." diyen bir vatandaşl, HALK54 mikrofonuna yaptığı açıklamada, "28 yıl memuriyet yaparak emekli oldum. 10 bin TL emekli aylığı alıyorum. 65 yaş üzeri ömür boyu belediye araçlarıyla ulaşım bedava denmiş verilen hak geri alınıyor. Memleketimizde 25 milyon yabancı var. Kim ya onlar! Onlara neden özel haklar tanınıyor. Ben hastaneye gidiyorum fıtığım var, fenayım çok diye bana 18 ay sonraya gün veriyorlar. Yabancılar nedeniyle hastanenin yükü yüzde yüz oldu. Kiralar, çarşı Pazar markete bu fiyatları kim artırıyor." dedi.

Bir vatandaş da Bakan Işıkhan'ın sözlerine destek vererek, "Açlık yoksulluk sınırı içinde yaşayan yok. Belediye burada 15 bin kişiye aş veriyor. Birçok kişiyi de aşını evine götürüp teslim ediyor. Devlet herkesi doyuruyor. Benim abim kaynakçı arıyor.  15 bin TL aylık veriyor çalışan bulamıyor, bir arkadaşım inşaata amele arıyor günlük 800 TL çalışan bulamıyor. Hırsızlık arsızlık olduğu yerde paranın olduğu yerde olur paranın olmadığı yerde olmaz." dedi.

Bu şartlarda geçinemediğini söyleyen bir fırıncı ise "Ben 15 bin TL aylık alıyorum geçinemiyorum. Bana 1 yıl yetki versinler Bakan Mehmet Şimşek kalksın orda ben oturayım param pul olmuş bakın lirayı nasıl değerli yaparım. Mehmet Şimşek görsün önce çiftçiye destek verim üretsinler. Devlet olarak tüm ürünleri ben alma garantisi veririm dışardan ürün almayı yasaklarım. Bak o zaman bolluğa bak o zaman TL değerinin ne kadar yükseldiğine" diye konuştu.