Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu, hammadde de sıkıntı olmadığı ama fiyatların aşırı yüksek seviyelere geldiğini, Rekabet Kurumu'nun marketlere yaptığı gibi hammadde üreticilerini de incelemesi gerektiğini söyledi.

Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu fıstık fiyatlarında aşırı bir yükselme olduğunu Rekabet Kurumu’nun marketlere yaptığı gibi hammaddecileri de incelemesi gerektiğini belirtti.

Bloomberg HT yayınına konuk olan Göksu, kurdan dolayı ihracatın payının artması ile iç pazarda fıstık bulamamaya başladıklarını söyledi.

Göksu'nun konuyla ilgili yayında öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

Samsung Galaxy S22 Ultra, satışlarda Galaxy Note serisini geçti Samsung Galaxy S22 Ultra, satışlarda Galaxy Note serisini geçti

Fıstığın fiyatı 260-280 liraydı 1-1,5 ay önce. Sonra 420-430 TL’ye almaya başladık. İhracatın çok açıldığını bu sebeple malın ihracata gittiği söyleniyor ve iç piyasada bu fiyata alabiliyoruz. Hammadde satanların hepsi bir yuvarlak masa etrafında toplanıp fiyatları bu şekilde sağlayabiliyor. Bunu şekerde gördük.

Enerji fiyatları artarsa baklavaya yeni zam gelebilir

Göksu, kurun bu seviyelerde kalması durumunda ürün fiyatlarına zam gelmeyeceğini fakat enerji ve petrol gibi kalemlerde artışlar olursa tekrar zam yaşanabileceğini belirtti.