Akyazı Dokurcun beldesinde bulunan ve 1800'lü yıllardan kalma olduğu düşünülen Çengeller Köyü Camii, tarihi önemi ve eşsiz mimarisiyle dikkat çekiyor. Duvar resimleri ve boyalı nakışlarıyla adeta bir sanat eseri olan cami, maalesef metruk bir durumda ve kullanılmıyor.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, bu tarihi eserin koruna altına alınması için yetkililere açık çağrıda bulundu.

Çiftçilerin destek ödemesi hesaplarına yatıyor Çiftçilerin destek ödemesi hesaplarına yatıyor

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Altuğ, caminin güzelliğini ve tarihi önemini vurgulayarak, "Böylesine güzel korunmuş ve günümüze ulaşmış bu nadide eser maalesef şu anda metruk bir durumda ve kullanılamıyor. Buradan tüm yetkililere açık çağrımızdır. Bu güzel eserin aktif bir şekilde ibadet ve aynı zamanda turizm amaçlı kullanılabilir hale getirerek tarihi hazinemizi koruma altına almamız gerekiyor." dedi.

Altuğ, caminin restore edilerek yeniden ibadete açılmasının yanı sıra turizme de kazandırılması gerektiğini ifade etti.

Camii'nin tarihi dokusuna uygun şekilde restore edilmesi ve turistlerin ilgisini çekecek hale getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini vurgulayan Altuğ, "Biliyorum ki şehir olarak böylesine değerli bir eserimizi bakımsızlığa mahkum etmeyeceğiz." dedi.

G Ew1F5 Y X M A Ak Xw WG Ew1F5 X X I A Axv Z GG Ew1F5 X X E A At0Wt