Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, ilimizde başlayan mısır hasadı ve açıklanan fiyatlar ile ilgili açıklama yaptı.

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, yaptığı açıklamada şu ifadelere değindi: 

Enflasyondaki düşüş vatandaşa ne zaman yansır? İşte Erdoğan'ın işaret ettiği tarih Enflasyondaki düşüş vatandaşa ne zaman yansır? İşte Erdoğan'ın işaret ettiği tarih

"Geçtiğimiz günlerde sayın cumhurbaşkanımız toprak mahsulleri mısır alım fiyatını 5.700 TL olarak açıklamıştı. Mısır hasadının başladığı bugünlerde çiftçinin kurumu olan tarım kredi kooperatifleri Sakarya şubesi mısır alım fiyatını 5.400 TL olarak açıklamıştır. Çiftçinin kurumu olan tarım kredi kooperatifinin açıklamış olduğu bu fiyat çiftçilerimizde hayal kırıklığına neden olmuştur.

Tarım kredi kooperatifinin açıklamış olduğu bu fiyat özel sektörün önünü açmıştır. Henüz fiyat açıklamayan özel sektörün açıklayacağı fiyata öncülük etmiştir.

Çiftçimizin kuruluşu olan tarım kredi kooperatiflerinin açıklamış olduğu fiyatı derhal revize etmesini talep ediyoruz.

Tarım kredi kooperatiflerinin açıkladığı bu fiyat çiftçilerimize zarar verecektir. Böyle zor şartlarda üretimden vazgeçmeyen çiftçilerimizin ürünlerinin bu fiyatlardan satması çiftçilerimizi zora sokacaktır. Gübrede yüzde 300, tohumda yüzde100, mazotta ise yüzde 400’leri aşan üretim maliyetlerine karşı 6.500 TL ve üzeri fiyat beklerken, TMO fiyatı 5.700 TL olması tarım kredi kooperatiflerinin ise 5.400 TL gibi fiyat açıklaması çiftçimizi zora sokmuştur.

Tarım kredi kooperatiflerinin mısır alım fiyatını çiftçimizin lehine olacak şekilde revize etmesini talep ediyoruz."