Halk54.com’u ziyaretinde konuşan Yeşilay Sakarya Şube Başkanı Arzu Çakır, sigara, alkol, kumar, madde alımı gibi kötü alışkanlıkların yanı sıra teknoloji bağımlığıyla da mücadele ettiklerini belirtti.

Yeşilay Sakarya şubesi olarak il genelinde halkı bilinçlendirme çalışmalarının her anlamda sürdüğünü belirten Başkan Çakır, Alo 115 aracılığıyla herkesin kendilerine ulaşabileceğini belirtti. Sigara, kumar, alkol, madde bağımlığıyla ilgili olarak ciddi çalışmalar yürüttüklerini diye getiren Başkan Çakır 2021 itibariyle 492 kişinin kendilerine başvurduğunu ve bu kişilere tam destek sağlandığını belirtti. Kişinin kötü alışkanlıklara karşı bilinçlenmesine büyük önem verdiklerini belirten Başkan Çakır, her türlü iletişim aracılığıyla toplumu kötü ve zararlı alışkanlıklara karşı uyardıklarını belirtti.

Her hangi bir kişinin bağımlığa alıştıktan sonra kurtulma sürecinde Adapazarı 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde bulunan kısa adı YEDAM olan Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nde ücretsiz destek sağlandığını belirten Başkan Çakır, bu merkezde Klinik Psikologu, Uzman Psikologu, Sosyal Hizmetler Uzmanı, Halkla İlişkiler Uzmanı ve yardımcı 2 personelle hizmet sağladıklarını belirtti. Bağımlıların yanı sıra ailelerine de destek verdiklerini dile getiren Çakır, 12 yaş ve üzeri her bağımlının kendilerine başvurabileceğinin bir kez daha altını çizdi.

Bilgi gizliliğine büyük önem verdiklerini belirten Başkan Çakır, “Merkezimize başvuranlara bağımlılıktan kurtulması için uzmanlarımız her yönlü destek veriyor. Bu süreçte Yenikent Halk Eğitim Merkezi ile birlikte bağımlılarımıza sanat dersleri de veriyoruz. Belli bir aşamaya geldikten sonra bağımlılıktan kurtulan bireylere İŞKUR aracılığıyla iş buluyoruz. Bunun da mücadelesini veriliyoruz. Kişinin iş kurması veya bir işi olması için her türlü girişimi yapıyoruz. Yeter ki kişi bağımlılıktan kurtulmak istesin ve bize başvursun” diye konuştu.

Ailelerle sıkı diyaloglar içinde bulunduklarını de sözlerine ekleyen Başkan Çakır, “ Bir bağımlının yaşadığı sıkıntıyı ailesi de yaşıyor. Dolayısıyla aileler bizim için çok önemlidir. Ailenin huzur ve mutluluk dolu günler yaşaması için Yeşilay her zaman toplumun, ailenin, bireyin yanındadır. Bütün çalışmalarımız ve desteklerimiz ücretsizdir. Ayrıca bütün resmi kurum ve kuruluşların yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşlarıyla da birlikte hareket ederek bağımlılıkla mücadele ediyoruz” dedi.
   
Kötü ve zararlı alışkanlıklar gibi teknolojik bağımlılıkla da mücadele ettiklerini belirten Başkan Çakır, “Ne yazık ki bilerek veya bilmeyerek bir çok kişide teknolojik bağımlılık başladı. Bu teknolojik bağımlılık cep telefonları veya bilgisayar aracılığıyla sosyal medyada zaman geçirmek, gereğinden mesajlaşmak gibi internette saatlerce zaman harcamaktır. Bu teknolojik bir bağımlılıktır. Bunun yerine kişi ailesiyle, arkadaşlarıyla zaman geçirebilir. Kitap okumak gibi önemli aktivitelerde bulunabilir. Bizler teknolojik bağımlılıkla ilgili de bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Özellikle aileleri bu konuda uyarıp bilinçlendirmek için sahada çalışıyoruz” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle objektif, tarafsız, ilkeli ve cesur gazetecilik yapan basın çalışanlarının gününü kutlayan Başkan Çakır, Halk54.com’a da yayın hayatında başarılar diledi. Genel Yayın Müdürümüz Hüseyin Cumalı ile Genel Koordinatörümüz Nurettin Eryılmaz ile bir süre sohbet eden Başkan Çakır, içinde Yeşilay tarafından hazırlanan çocuklar ile gençlerin her türlü kötü ve zararlı alışkanlığa karşı bilinçlenmesine yönelik kitapçıkların bulunduğu bir de set hediye etti.