Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya  İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu,  Adapazarı Yeni Bosna Caddesi’nde yapılan  kaldırım  çalışmalarında görme engellilerinin yok sayıldığını ifade etti.  Çeroğlu, “Bu hak mıdır, reva mı?”   Diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya  İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu,  engellilerin kullanımına uygun olmayan yol, kaldırım ve toplu ulaşım araçları yüzünden adeta ev hapsinde yaşadığını  belirterek, “Örnek olarak hayata geçirilen uygulamaların mevcut hali bile engelli bireyler için en büyük engelin politika yetersizliği ve duyarsızlık olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Engelli dostu ve herkes için erişilebilir bir kent hedefiyle, kabartma yolların eksikliği, yol bozuklukları ve engelli bireyler için gerekli olan rampa eksikliği gibi çeşitli fotoğraflar eşliğinde engelli bireylerin sorunlarına dikkat çeken Çeroğlu, “ Yeni Bosna Caddesi’nde yine ve yeniden yapılan, son olmayan kaldırım projesinde görme engelliler için ne bir rampa nede yön taşlarıyla rahat ayırt edebileceği bir alan yapılmamış olup,  tabela ve durak alanları ortada kalmıştır. 

KANUN ORTADA
5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunum geçici 2.  Maddesinde  yer alan " Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar , mevcut yol , kaldırım , yaya geçidi , açık ve yeşil alanlar , spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren sekiz yıl içinde engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilir." Buna dayalı olarak görme engelli kardeşlerimizin ellerinden kısıtlı olan imkanları da ellerinden alınmıştır. Bu hak mıdır, reva mı?   diye sordu.

İYİ Partili o isim depremde camdan atlayarak yaralanmıştı... İşte son sağlık durumu İYİ Partili o isim depremde camdan atlayarak yaralanmıştı... İşte son sağlık durumu

GÖZ ARDI EDİLİYOR
Çeroğlu, “Engelli bireylerin ihtiyaçları ve sorunları çoğu zaman göz ardı edilmekte ve engellilerin toplumsal hayata aktif katılımları sınırlanmakta. Pek çok engelli birey, esasında toplum tarafından önüne konulan engellerle mücadele etmek zorunda.  Bu fotoğraflar da bunu ortaya koyar niteliktedir. Biz engellilerin daha özgür, eşit ve erişilebilir bir yaşam sürebilmelerini diliyoruz, bu nedenle bu tür projelerde engelliler göz ardı edilmeden çalışmalar yapılabilir” dedi.