CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele günü kapsamında bir açıklama yaptı.

Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

AK Parti İl Başkanı Tever, Keleş'in sözlerine cevap verdi AK Parti İl Başkanı Tever, Keleş'in sözlerine cevap verdi

"Bugün 9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü. Yolsuzluk ve israf, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, maalesef ülkemizin de gündeminden düşmeyen temel sorunlarından birisi. Çünkü bu konu ekonomiyi, sosyal hayatı ve refahı doğrudan olumsuz şekilde etkiliyor. “3Y (Yasaklar, Yoksulluk, Yolsuzluk) ile mücadele” diyerek iktidara gelinen süreçte aradan geçen 20 senede başlangıç noktasından geriye gidilmesi üzücü ve düşündürücüdür. Kamu kaynaklarının çarçur edilmesi yarınlarımızı tehdit ediyor

Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından ölçülen Yolsuzluk Algı Endeksi’nin verilerine bakalım. 2003 yılında 133 ülke arasında 77. sırada yer alan Türkiye; zaman içinde yapılan yasal, idari ve yapısal düzenlemeler sayesinde 50. sıraya kadar yükselmişti. Ne var ki, özellikle 2013’ten beri ülkemizin puanı ve sıralaması istikrarlı bir şekilde dramatik düşüş yaşamaktadır. 2019 yılında, ülkemiz 180 ülke arasında 91. sıraya gerilemiştir. Şeffaflaşma ve usulsüzlüklerin azaltılması yönündeki çalışmaların kazandırdıkları, geçtiğimiz yıllarda birer birer eritilmiştir. Zaten oldukça kısıtlı olan kamu kaynaklarının, bir de yolsuzluk ve israf ile çarçur edilmesi, halkımızın ekonomik ve sosyal geleceğini ciddi şekilde tehdit etmektedir.

AKP’nin 20 yıllık iktidarının sonucunda; Türkiye saydamlık, iyi yönetim ve özgürlük endekslerinde büyük gerileme yaşadığı ve derin bir yoksulluğa saplandığı gibi, Yolsuzluk konusunda da Cumhuriyet tarihinin en kötü dönemini yaşamaktadır.  AKP’nin Türkiye’ye dayattığı rant ekonomisinin önemli sonuçlarından biri kara paranın vazgeçilmez bir kanal haline gelmesidir. AKP döneminde, kaçakçılık, yolsuzluk ve kara paranın aklanması suçlarına bulaşan isimler adeta milli kahramanlar gibi yüceltilmiş ve iktidar tarafından savunulmuştur.

Gelinen noktada görünen açıktır: Mevcut iktidarın ‘yolsuzlukla mücadele’ gibi bir gündemi yoktur.                    

CHP İKTİDARINDA, SİYASİ AHLAK YASASI’NI ÇIKARACAĞIZ, YOLSUZLUĞA BULAŞANLARI DEVLETTEN TEMİZLEYECEĞİZ

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, yolsuzluk ve rüşvete karşı tutumumuzun gereği olarak TBMM’ye geçtiğimiz yıllarda siyasi etik ve siyasetin finansmanı ile ilgili kanun teklifleri sunduk. Genel Başkanımızın kamuoyu ile paylaştığı İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde ifade ettiği gibi; CHP iktidarında “Siyasi Ahlak Yasası” çıkarılacaktır.

Bu düzenlemelerle birlikte, Türkiye’yi hak etmediği yolsuzluk sarmalından kurtaracağız. Devletin bürokrasisini, siyaseti ve medyayı zehirleyen kara para, yolsuzluk ve rüşvet ile etkin bir şekilde mücadele edeceğiz. Yolsuzluklara ortak olanların hiçbirini devlette tutmayacağız, adaletle tanıştıracağız.