DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” nedeniyle mesaj yayımlayarak tüm Gazeteci ve Basın camiasının bu anlamlı gününü kutladı.

DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, şu ifadelere yer verdi; “Basının demokratik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyor, basının kamuoyunun nefesi, vatandaşın sesi ve iktidar sahiplerinin sıkı bir eleştirmeni olabilmesi için özgür olması gerektiğini savunuyoruz.

Vaat siyaseti yapmıyoruz Vaat siyaseti yapmıyoruz

1908 yılında, İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından sansürün kaldırılmasıyla beraber kutlanmaya başlanan, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramımızı kutluyorum.  Ancak günümüzde de gazetecilerin değişik baskılarla karşı karşıya kaldığını ve basının çok seslilikten tek sesliliğe kıstırılmak istendiğini görüyoruz. Farklı fikirdeki gazetecilerin mesleklerini yaparken zora sokulabildiklerini, işten çıkarılma veya tutuklanma tehdidi altında işlerini yapmak zorunda bırakıldıklarına tanık olduk. Zaman zaman tehdit ve fiziksel ve siyasal şiddet gördüklerine, çok sesli demokratik hayatımıza zarar verildiğine de tanık oluyoruz. Gazeteciler demokrasinin bir gereği olarak, ifade özgürlüğü ile görevlerini yapmalıdır.  DEVA Partisi’nin ilkesi nettir. Fikri açıktır: Özgür basın hayat kurtarır.

Basınımızın hak ettiği; daha özgür, daha refah ve daha güzel zamanlara temennisi ile başta Sakaryamızda görev yapan Gazeteci ve Basın mensupları olmak üzere tüm basın emekçilerimize çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diliyor, Gazeteciler ve Basın Bayramlarını kutluyorum.”