Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 26 Nisan 2014 tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde yer alan ’yüzde 8’ ibarelerinin ’yüzde 10’, ’yüzde 18’ ibarelerinin ’yüzde 20’ olarak değiştirilmesine karar verildi.

Alınan karar ile lokantaların hizmetlerini, et, su, meyve suyu gibi gıda malzemesi satışı göstererek yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV ile faturalandırmasının önüne geçilmesi hedeflenirken Sakarya Lokantacılar Aşçılar Köfteciler Ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Serdar Gök karara tepki gösterdi.

Medyabar'a konuşan Başkan Gök, esnaflar olarak haberi üzüntü ile öğrendiklerini ve KDV artışının esnafın üzerine yük bindirdiğini ifade etti. Gök, “Zaten yüzde 8 olan KDV’de esnaf sıkıntı çekiyordu. Şimdi yüzde 10 olması esnafın üstüne bir yük daha bindirdi” ifadelerini kullandı.

En büyük problemlerinin et, tavuk, yağ, şeker, un gibi ana kalemle olduğuna dikkat çeken Gök, “Bunların bize girişi yüzde 1’di. Arada yüzde 7’lik fark varken KDV artırımı ile beraber bu fark yüzde 9’a çıktı. Yüzde 7’yken esnaf zorlanıyordu şimdi daha da zorlanacak” şeklinde konuştu.

Kira ve yüzde artış sınırı daha ne kadar artacak Kira ve yüzde artış sınırı daha ne kadar artacak

Her geçen gün artan işletme maliyetlerinden dolayı zaten zor günler geçirdiklerini ve ana kalem ürünlerine de neredeyse her hafta zam geldiğini aktaran Başkan Gök KDV artışının istemeden de olsa fiyatlara yansıyacağını ifade etti.

Vatandaşın alım gücünün günden güne düştüğünü vurgulayan Gök, “Hem enflasyonla mücadele edeceğiz diyorsunuz hem de KDV artışı yapıyorsunuz. Bu artışın fiyatlara yansıyacağını herkes tahmin edebilir. Bu nasıl enflasyonla mücadele?” diyerek oranların bir an önce eski haline gelmesi gerektiğini belirtti.