Sakarya Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği Başkanı Semih Koçak, "Maalesef kaçak avcıların bunu inatla kullanmaya başladıkları 8-10 seneden beri ağırlıklı olmak üzere ufak-büyük, bizim tırı vırı diye tabir ettiğimiz oltayla bile bazı balıkçılarımız 3-5 metrelik bu ağları suya atıyorlar. Maalesef bakanlığımız da iç sularda ve denizlerde de serbest bıraktılar. Denizlerimizin vay haline... Çok tehlikeli bir ürün. Bu ağlar göç balıklarını da katlediyor. Biz bakanlığımızdan bunun tekrar gözden geçirilip bilimsel çalışmalarda başlatılıp bunun tekrar yasaklanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Bu gelenek 500 yıldır sürüyor Bu gelenek 500 yıldır sürüyor

NE OLMUŞTU?
Gölün Arifiye İlçesi Gölbaşı mevkiinde atılan hayalet ağ’a 22 adet ördek ve sakarmeke denilen yaban tavuğu katıldı. Vatandaşlar tarafından gölden çıkartılan ağdaki 22 cansız yaban hayvanını görenler yaşananlara büyük tepki gösterdi.

Bilindiği gibi 2 gün önce de Sapanca Gölü Eşme Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri, Jandarma hayalet ağ ile avlananlara baskın düzenlemişti. Yapılan baskında metrelerce uzunluğunda ağ ele geçirilirken, ağların sahipleri ise jandarma ve ekipleri tehdit etmişti. Yaşanan olaylar sonrasında hayalet ağ ile avlananlar hakkında ekipler ilgili maddelerden yasal işlem yapmıştı.