Halk54 Haber Merkezi

Her Cuma akşamı saat 21.00’de canlı olarak ekrana gelen Gazeteciler Soruyor programında Sakarya’nın güçlü kalemleri Zafer Tokuş, Safa Polat, Hakan Turhan ve Hüseyin Cumalı ile kentin sorun ve sıkıntılarını masaya yatırdı. Adapazarı Belediyesi’nin hayata geçireceği Ada Hayat Projesi’nin şu günlerde hızlı yol almasıyla birlikte Sakarya’da bir anda gündem olan Kentsel Dönüşüm ile ilgili olarak programın ilk bölümüne Sakarya Seyyar Giyim Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe konuk oldu.

Adapazarı Katlı Pazaryeri’ndeki kentsel dönüşüm fikrine sıcak baktıklarını belirten Başkan Tepe, “Ancak bir yıldır yol alamadık. Havanda bu dövüyoruz’ sözlerine Gazeteci Hüseyin Cumalı tepki gösterdi. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’yun 1 yıl önce mecliste Katlı Pazaryeri ile ilgili bir teklifi sunduğunu anımsatan Gazeteci Cumalı, “Siz Katlı Pazaryeri esnafının temsilcileri olarak oda başkanları ile dernek başkanları bir araya geldiniz mi” diye sordu. 

Bireysel olarak bir araya geldiklerini belirten Yekta Tepe’ye tepsini dile getiren Cumalı, “Böyle olur mu! Bir yıldır oda ve dernek başkanları bir araya gelip belediye ile masaya oturmazsanız daha çok havanda su döversiniz” dedi. Programın 2. bölümüne ise bu kez Sakarya Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Kabacan katıldı. Kabacan,” Katlı pazaryeri esnafı olarak bizde kentsel dönüşümü istiyoruz. Ama esnafın çekincilerini gidermek gerek” dedi. 

Bolu’da şehir merkezinde kar yağışı etkili oluyor Bolu’da şehir merkezinde kar yağışı etkili oluyor

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan’ın Adapazarı Katlı Pazaryeri ile ilgili olarak Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu için, “Önce rüştünü ispatlasın. Sonda desteklerim” sözlerine gazeteci Hüseyin Cumalı yine sert tepki gösterdi. Cumalı, “Üç yıllık başkan olan Mutlu Işıksu Ada Hayat gibi bir eseri şehre katıyor. SEBOB olarak sizin bu kentte bir eseriniz var mı! Kuruma bina aldınız sattınız. Kiradasınız. Sapanca Özkum tesislerini resmiyette devrettiniz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Ticaret merkezi’nden komple bir katı SESOB için aldınız dediniz ama o da masal çıktı. Bunlara rağmen Mutlu Işıksu’ya nasıl rüştünü ispatlayın dersiniz! Önce siz rüştünüzü ispatlayın” dedi.

Sert tartışmalarla süren programda TBMM’deki kavgalı oturum sırasında Ebubekir Sofuoğlu, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e saldıran AKP’li Zafer Işık’ı dövmesi gündeme geldi. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tarih Bölümü öğretim üyesi Ebubekir Sofuoğlu, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e yumruk atıp yoğun bakıma kaldırılmasına neden olan AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ı için, “Adamın dibiymiş Zafer Işık. Anlayana anladığı dilden konuşmuş. Bu bir ecdat geleneğidir, elleri dert görmesin. Müslüman, yeri ve zamanına göre hareket etmesini iyi bilendir. Pısırıklar, Zafer Bey Kardeşimin bu adam gibi tavrını görsün de örnek alsın İnşaAllah…” sözleri tepki çekti.

Gazeteci Cumalı, “Bu Sofuoğlu hep böyle yapıyor. Geçen fuhuş evlerinde de böyle yaptı. Böyle çıkışlar yapıp sosyal medyada milleti gaza getiriyor. Kendisine sosyal medyada hakarette varan söylemlere sonra dava açıyor. Fuhuş evleri konusunda binlerce dava açtı. Sakın gaza gelip buna bir şeyler demeyin. Dava açmak için fırsat bekliyor” dedi.

AK Parti Sakarya Milletvekili aday adayı olan ve bir süre önce partiden ihraç edilen Cihan Saraç’ın mahkemeye açtığı davanın gündeme gelmesiyle birlikte gazeteciler fikirlerini ortaya koydu.