Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Tv264’te yayınlanan Gazeteciler Soruyor programının Orman Park’ta yapılan canlı yayınına katıldı.

Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm adına yapılan çalışmaları açıklayan Yüce, "Şehrimizde 99 depremi öncesi yapılmış binaları tespit ettik. 99 öncesi 4 kat ve üstü 6 bin bina bulunduğunu belirledik. Riskli yapı olan binaların envaterini çıkardık.

Büyükşehir Belediyesi Kaynarca’nın dev altyapı projesinin yüzde 20’si tamamladı Büyükşehir Belediyesi Kaynarca’nın dev altyapı projesinin yüzde 20’si tamamladı

İnşaat emsali üzerinden yapılması için çok fazla çalıştay düzenledik ancak bir noktada tıkandık. 5 katlı binası var, 3 kata 5 katı kira çekeceğiz 3 kat kalıp diğer 2 katı rezerv alanına göndereceğiz dedik. Kimse razı olmadı.

Bakan beye çıktık, düşüncemizi ilettik. Bulunduğu yerde deprem yönetmeliğine göre yerinde dönüşümü yaptırsak nasıl olur dedik ‘uygundur’ diye cevap verdi.

Bakan bey bu müsaadeyi verdi. Bu bizi rahatlattı. Kura çekip rezerv alanlarına taşımaktan kurtulduk.

Vatandaşlarımız artık 3 yıl içerisinde mevcut binasını yıkarak yerine aynısını yapabilecek. Bu da şehrimizdeki eski yapıların yenilenmesine ciddi bir fırsat sağlayacak.

Bu şehir 3 kat üzerine planlanmış, her yer 3 kat olsun. Vatandaşımıza 3 kat teklifimizi yine sunuyoruz. Genelde arzumuz 3 kat olması yönündedir." ifadelerini kullandı.