Halk54 Haber Merkezi 

Gazeteciler Zafer Tokuş, Hakan Turhan, Safa Polat ve Hüseyin Cumalı’nın canlı olarak yayınlanan Gazeteciler Soruyor isimli programına konuk olan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Raylı Sistem’de projesi hazırlanan 4 hattı ile gelinen son durumun detaylarını açıkladı. Yüce, “Zamanında uygun görülmemişti, ulaşım için revizyon çalışması başlattık. Elde ettiğimiz veriler incelendi. Uygunluk verileri finansman modeline göre yatırım planına alınması hususu sözlü olarak bile iletildi. Ulaşım planının revizyon planlarını tamamladık ve bakanlığın onayına gönderdik. Bakanlıktan uygunluk yazısı beklemekteyiz” dedi.

SATSO’da “Dünsel İzdüşüm Resim Sergisi” SATSO’da “Dünsel İzdüşüm Resim Sergisi”

Yüce, “Uygunluk yazısından sonra asıl fizibilite, uygulama projeleri ve yapımının bakanlık tarafından yapılması hususunda devri için yazışmaları başlatacağız. Yatırımın 2023 planına alınması için siyasilerimizden de destek alarak bu konuda yoğun bir çalışma başlatacağız. Bakanlık ilk yapılan görüşmelerde 4 hat üzerinde yoğunlaştık. 1.etap Adapazarı’ndan Sakarya Üniversitesi’ne 9 kilometrelik bir hat projesi hazırladık. Bakanlığa sunduk. 2.etap Adapazarı kent merkezinden Erenler Et Balık Kurumuna kadar olan 5 kilometrelik bir hat projesi hazırladık. 3.etap şehir stadyumundan terminale 9.3 kilometrelik bir hat projelendirdik.
4. etap Adapazarı şehir merkezinden Yenikent ve Şehir Hastanesine 18 kilometrelik bir hat projesi hazırladık” diye konuştu. 

Yüce, “Bakanlık ile yapılan görüşmeler olumlu geçmiştir. Bakanlığımız sıcak bakmıştır. Raylı Sistem için Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün onayını beklemekteyiz” dedi.