Halk54 Haber Merkezi 

Adapazarı Orman Park’tan yapılan ‘Gazeteciler Soruyor’da canlı yayının konuğu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce oldu. Gazeteciler Zafer Tokuş, Hakan Turhan, Safa Polat ve Hüseyin Cumalı’nın sorularını yanıtlayan Başkan Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm adına yapılan çalışmaları ilk kez detaylarıyla açıkladı.

Yüce, "Şehrimizde 99 depremi öncesi yapılmış binaları tespit ettik. 99 öncesi 4 kat ve üstü 6 bin bina bulunduğunu belirledik. Riskli yapı olan binaların envalerini çıkardık. İnşaat emsali üzerinden yapılması için çok fazla çalıştay düzenledik ancak bir noktada tıkandık. 5 katlı binası var, 3 kata 5 katı kira çekeceğiz 3 kat kalıp diğer 2 katı rezerv alanına göndereceğiz dedik. Kimse razı olmadı” dedi.

Yüce, “Bakan beye çıktık, düşüncemizi ilettik. Bulunduğu yerde deprem yönetmeliğine göre yerinde dönüşümü yaptırsak nasıl olur dedik ‘uygundur’ diye cevap verdi.

Karapürçek Belediye işçisinin yüzü gülüyor Karapürçek Belediye işçisinin yüzü gülüyor

Başkan Yüce, "Bakan bey bu müsaadeyi verdi. Bu bizi rahatlattı. Kura çekip rezerv alanlarına taşımaktan kurtulduk. Vatandaşlarımız artık 3 yıl içerisinde mevcut binasını yıkarak yerine aynısını yapabilecek. Bu da şehrimizdeki eski yapıların yenilenmesine ciddi bir fırsat sağlayacak. Bu şehir 3 kat üzerine planlanmış, her yer 3 kat olsun. Vatandaşımıza 3 kat teklifimizi yine sunuyoruz. Genelde arzumuz 3 kat olması yönündedir." ifadelerini kullandı.