Halk54 Haber Merkezi 

Akyazılı muhtarlar dert küpü Akyazılı muhtarlar dert küpü

Adapazarı Orman Park’tan yapılan ve TV 264 ekranlarından canlı yayınlanan ‘Gazeteciler Soruyor’a katılan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce gazeteciler Zafer Tokuş, Hakan Turhan, Safa Polat ve Hüseyin Cumalı’nın sorularını yanıtladı. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı her yatırımda kısa vade yerine uzun vadeli düşündüklerinin altını çizen Başkan Yüce, Sakarya’nın 4 bir yanındaki barajlarla ilgili hem son durumu hem de teknik bilgeleri canlı yayında aktardı.

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) bünyesinde yapımı süren baraj, içmesuyu, kanalizasyon ve alt yapı çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ve 2023 yılında SASKİ çalışmalarının artarak devam edeceğini belirten Yüce, kanalizasyon kadar yağmursuyu kanallarına da büyük önem verdiklerini anımsattı. Kaynarca’nın altyapısı, Serdivan Kazımpaşa’nın alt yapısına ciddi yatırımlar yapıldığının altını çizen Yüce, kayıp kaçak çalışmalarıyla ilgili de önemli bilgiler verdi.

Sakarya’nın bütün ilçelerinde altyapı, yağmursuyu ve içmesuyuna yatırım yaptıklarını belirten Yüce, Ballıkaya barajında çalışmaların sürdüğünü belirtti. Akçay Barajı’na yapılan yatırımlar nedeniyle emeği geçenlere teşekkür eden Yüce, Akçay barajını tamamladıklarını belirtti. Karasu, Kaynarca, Kocaali bölgesine hitap edecek olan Darıçayırı Barajıyla ilgili bilgi veren Yüce, 3 milyar TL’ye yapılacak olan Darıçayırı barajının 4 yılda kendisini amorti edeceğine vurgu yaptı.

Bilindiği gibi 3 milyar TL’ye Karasu Darıçayırı Mahallesi’nde Darıçayırı Deresi üzerine yapılacak barajda içme suyu arıtma tesisi, HES ve isale hatları, bölgedeki tarıma katkı sağlayacak su kaynakları, sanayiye verilecek su, taşkınları önleyecek olan çalışmalar yer alacak. SATSO’nun desteklediği proje kapsamında yapılacak olan 3 milyarlık barajın 4 yılda kendisini amorti etmesi bekleniyor.