Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, medya mensuplarıyla 2 aylık görev süresini değerlendirdi. 

Sapanca'da teleferik açılıyor Sapanca'da teleferik açılıyor

Sakarya'nın deprem kuşağında olduğunu hatırlatan Başkan Alemdar, önceliğin yerinde kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu şehirde bir istatistik var. Her 35 yılda bir deprem olmuş. Bu depremi göz önünde bulundurarak şu binaların şehir merkezinin tamamıyla ilgili el birliğiyle dönüşümü başlatmak zorundayız. Biz elimizi değil gövdemizi taşın altında koyuyoruz. Onun için tasarruf tedbirleri olmuş olsa da olmamış olsa da bizim tek derdimiz var. Önceliğimiz şehrin dönüşümü.

NEDEN YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM?
Neden burada yerinde kentsel dönüşümü istiyoruz, bunu açıklayayım. Temel niyetimiz şu; Şu anda Adapazarı, Erenler, Serdivan bir kısmıyla beraber bakalım. Karasu kavşağında, yazlık kavşağına, E5’ten çevreyoluna kadar bu alan içerisindeki araziye baktığınız zaman bu arazi öyle ya da böyle dün bugün böyle bir yerleşim oluşmuş. Oluşmuş olan bu yerleşimin altyapısı dediğimiz elektriği doğalgazı suyu kanalizasyonu telefonu gelmiş. Buraya devlet olarak bir yatırım yapılmış. Siz bu yapılmış olan yatırımın üzerinde bu binaları burada bırakıp Yenikent’te deprem şartlarında olduğu gibi yeni bir alan oluşturup yine bu kadar bir alanı işgal edeceksiniz.

"DÖNÜŞÜMÜ YERİNDE YAPMAK LAZIM"
Birincisi bu kadar alanı yok ediyorsunuz. İkincisi bugüne kadar depremden sonra yapılanlar için söylüyorum, 25 yıldır devletin, vatandaşın herkesin ortak desteğiyle emeğiyle bütçesinden harcayarak buralara altyapı çalışması yapılmış. Şimdi bu çalışmaların tamamını yok sayarak başka bir alana burayı taşımak bana göre bu memleket için çok akılca değil. O zaman dönüşümü yerinde yapmak lazım.

"İSTERSENİZ 20 KAT OLUR"
Yerindeki dönüşümü de yaparken siz burada kat sınırlamasına bakmayın. ‘Efendim 5 kat olmaz.’ Ya 20 kat da 100 kat da olur arkadaşlar. Yani Sakarya deprem kuşağı İstanbul değil mi? Ankara değil mi? Ülkemizin her tarafı deprem kuşağı. Sorun depreme dayanıklı, dirençli, güvenli binaları yapabilmek, bunu standartlarını ayarlayabilmek… Bunun için de oluşturacak olduğunuz çalışmaya bir kere yer bilimcilerinden başlamak kaydıyla yani zemin etütlerinizi toprak yapısını, oradaki sıvılaşmayı, direncini bir yer bilimcinin yapmış olduğu analizlere göre üzerindeki bina statiğini ayarlarsanız binalar sağlam olur, güvenli olur. İsterseniz 20 kat olur. Denizin üzerine bina veya gökdelenler yapmış olanlarla bizim aramızdaki fark ne? Biz biraz daha kervan yolda dizilir diyoruz. Yarım yamalak yapıyoruz. Dolayısıyla Ada bazlı mahalle bazlı dönüşümler yapmak istiyoruz."

İMAR BÜTÜNLÜĞÜ

İmar bütünlüğünü sağlayacağız. Adapazarı’nda farklı, Serdivan’da farklı veya Güneşler’de az katlı, Yenikent’te çok katlı gibi imar aykırılıkları var ve bunları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Mecliste sürekli imar tadilatı talebi geliyor, ben doğru bulmuyorum. Bizim hedefimiz herkesin görüşünü almak ve oluşturacağımız güçlü bir imar planıyla şehir yerleşimini topyekün bir düzene koymaktır. Öyle bir plan yapalım ki 50 yıl, 100 yıl değişmesin. Ada ve mahalle bazlı bir kentsel dönüşümle daha geniş yaşam alanları oluşturacağız. Yeni meydanlar, sosyal donatılar, çarşılar kazandırabiliriz.