AK Parti’nin geçtiğimiz akşam Ferizli İlçe Teşkilatında düzenlediği Danışma Meclisi Toplantısında söz alan Milletvekili Lütfi Bayraktar, fındık fiyatlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Muhalefetin telaffuz ettiği fiyatların olma ihtimalinin bulunmadığını belirten Bayraktar, “Muhalefet bir fiyat söylüyorsa bilin ki,  olmayacak bir  fiyattır. Onlar kamuoyunu oluşturalım  iktidar partisi ne verirse versin, fiyatlar algı ile bir noktaya gelsin, iktidarın aleyhine bir girişim olsun diye söylüyorlar. Nereden biliyoruz bunu? Bu ülkeyi daha önce onlar yönetti.  Bu ülkede onlar fındık fiyatı verdi. 2002 yılında  1 dolardı hatırlayın. Muhtemelen açıklanacak fiyattan memnun kalmayacaksınız.  Bende fındıkçıyım  her olumlu ve olumsuz hareket beni de etkiliyor” dedi

135 lira olabilir

Bayraktar, “TBMM’de bir fındık çalışma gurubumuz var. İktidar bölge milletvekillerinden oluşan  bir gurup. Bende bu oluşuma destek sağlayan birisiyim. Dolayası ile bir araya geliyoruz,  makul, mantıklı, sizleri de mutlu edecek ama şımartmayacak, bu üründen çocuklarımızın  ekmek  yemelerini sağlayacak,  piyasayı kontrol edecek, dünya piyasamızda denge    görevi yapacak bir fiyat olması için çalışıyoruz. Bakanımızla  görüşeceğiz  ama öncesinde bir ön  fiyat yoklaması  yapmış arkadaşlarımız. 135 lira gibi  olabilir diye düşünmüşler. Ama bence 150 TL olmasını isteriz tabi,  gecen yılkinden daha iyi fiyatta olabilir, ama uçmayı da  beklemeyin” dedi.

Dünyada en iyisi 

Yüksel Kadıoğlu vefat etti Yüksel Kadıoğlu vefat etti

Bayraktar, “Bu sene fındık hem Türkiye’ de hem de dünya da çok. Ben 17 yıldır FİSKO Birlik başkanıyım. Dünyada ve Türkiye’de fındık fiyatlarının da çok yakından takip ediyorum. Çok iyi bir yöneticiyim.  Dünya da da bu işi bilenlerden de bir tanesiyim. Geçtiğimiz dönem  1 milyon yüz ya da 1 milyon 200 bin ton civarında rekolte vardı. Bu yıl ise 1 milyon 450 ton rekolte var.  Buna rağmen gecen yılki fiyatlarının  üstünde fazla bir fiyat almak için çabalayacağız ve alacağımıza da inanıyoruz. Ben 17 yıldır bu işin içindeyim, dolayısıyla bu işi dünyaya da en iyi bilenlerden biriyim. Bu konuda tevazu yapmam, dünya piyasalarını biliyorum. Bu sektörde her şeyi bilen adamlardan bir tanesiyim. Sizin mutlu olanız için çabalayacağız bu net. Ama bizi böyle muhalefetin ortaya koyduğu rakamlarla değerlendirmeyin” dedi.

Geçen yılki fiyatlar

Geçen sene levant kalite için 82.5, Giresun Kalite için 84 TL 'den alınmıştı. Serbest piyasada son günlerde fındık fiyatlarında düşüş gözlenirken, fındık fiyatı ortalama 108 ile 110 TL'den işlem görüyor. Gözler yeni sezonu çevrildi. Bu sezon fındık alım fiyatı kaç TL olacak? Henüz net bir fiyat yok. Muhalefet ve fındık üretcisi kuruluşlar, 150 ile 200 TL arasında fiyat konuşuyor.

Medyabar