Karasu Belediyesi'nin vergi borcu olan kişileri icraya vererek araçlarını bağlatması, ilçede tartışmaya neden oldu. Emlak borcu nedeniyle traktörü bağlanan bir çifti duruma tepki gösterirken, Başkan İshak Sarı'nın da avukatlık yaparken icra konusunda uzman olması "Başkanlığı bıraktı mesleğini yapıyor" yorumlarına sebep oldu...

Karasu Belediyesi emlak, çevre ve temizlik vergileri ile çeşitli nedenlerden belediyeye borcu olanları avukata vererek haklarında icra takibi başlatıyor.

Yıl başından bu yana çok sayıda kişinin araçları trafik kontrollerinde hakkında icra takibi çıktığı için bağlanırken vatandaşlar bu duruma tepki gösteriyor.

Belediye Başkanı İshak Sarı'nın asıl mesleği olan avukatlıkta icra konusunda uzmanlaşmış olması ve icra avukatı olarak biliniyor olması da "Başkanlığı bıraktı mesleğini yapıyor" yorumlarına sebep oldu. Son olarak bir çiftçinin traktörünün de polis kontrolü sırasında belediyeye olan borcundan dolayı bağlanası ilçe basınında gündem oldu.

Karasuhaberleri'nin haberine göre; Karasu Belediyesi bir süre önce alacaklarını icra yoluyla tahsis etme yoluna gitmiş ve siyasi partilerin ilçe başkanlarınca durum gündeme getirilerek tepkiye neden olmuştu. 

Hizmette üretici enflasyonu zirveyi gördü Hizmette üretici enflasyonu zirveyi gördü

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı da bir meclis toplantısında belediyenin ve kamunun parasına sahip çıktıklarının vurgusunu yapmıştı. Karasu Yalı Mahallesi İstanbul Caddesi üzerinde traktörüyle seyir halindeyken polis tarafından durdurulan ve aracı bağlanan Ertuğrul Say, çektiği videoyla duruma tepki gösterdi. 

Say, başına gelenleri şu ifadelerle anlattı: 

“Emlak borcu olan vatandaşın Belediye tarafından icraya verilmesi nedeniyle polis arkadaşlar, araçlarımızı bağlıyor. Belediye, emlak borcu olan esnafı, çiftçiyi avukata vermiş. Borcunu polis memuru arkadaşlarca tahsis ettirme yoluyla almaya çalışıyor. Yolda, işte, işi olan herkesi bağlayarak mağdur ediyor. İşimiz düştüğünde zaten belediyeye gidip ödüyoruz. Parası olan var, olmayan var. Esnaf, çiftçi çalışıp alın teriyle para kazanıyor. Ama bizim belediyemiz, üç kuruşluk emlak borcu olanı avukata verip esnafın aracını, çiftçinin traktörünü malzemesini üzerinde yüklüyken bağlatıp, memur arkadaşlarımıza tahsis ettirmeye çalışıyor. Karasu Belediyesi hakkında bu uygulamayı ne kadar doğru buluyorsunuz, insan haklarına ne kadar doğru, bu sıcakta bu kadar mağduriyet ne kadar doğru, taktiri size bırakıyorum”