Akıllara durgunluk veren olay, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G'nin savcılığa başvurarak 6 yaşında evlendirildiği kişi tarafından yıllarca cinsel istismara uğradığını anlatmasıyla ortaya çıktı.

Soruşturma sonucunda tarikat şeyhi baba ve anne hakkında 'çocuğun cinsel istismarı’ H.K.G’nin imam nikahlı evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ise ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından dava açıldı. Ancak ne soruşturma aşamasında ne de mahkemenin tensip zabtında, sanıkların tutuklanmasına yönelik bir karar verildi.

MÜRİDİNİN 12 YAŞINDAKİ KIZINA İSTİSMARDAN TUTUKLANDI

Oysa benzer bir olay Sakarya'nın Akyazı ilçesinde yaşanmış ve Uşşaki tarikat lideri olduğu ileri sürülen Eyyüp Fatih Şağban, bir müridinin 12 yaşındaki kızına cinsel istismardan tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Bu olay da, yine küçük yaşta istismara uğrayan E.A.'nın durumu yakınlarına anlatmasıyla ortaya çıkmıştı. Fatih Nurullah takma adını kullanan sapkın şeyh, önce olayı inkar etse de kızın babasının ses kaydı almasıyla gerçekler gün yüzüne çıkmıştı. Kendisini, “Evliyadır şaşar, embiyadır şaşmaz. Biz de nefis taşıyoruz. Masum bir hata işlemiş olabiliriz” sözleriyle savunmaya çalışan şeyh, çocuğun babasına olayı kapatması için 70 bin lira önermişti. Daha da ileri giden sapkın şeyh, “Allah dostlarının hatalarında bile hayır vardır” diyerek sapkınlığa dini anlamlar yüklemeye çalışmıştı.

İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANDI

Okullar açılıyor: 81 ilde servisler, barlar, kafeler denetlenecek Okullar açılıyor: 81 ilde servisler, barlar, kafeler denetlenecek

Şikayet üzerine gözaltına alınan Şağban, ses kaydı ve delillerin tutarlı olması gözönünde bulundurularak tutuklandı. Yargılama sonucu tarikat lideri, çocuk istismarı suçunu işlediği gerekçesiyle 13 yıl hapis cezasına çaptırıldı, ardından iyi hal indirimi uygulanarak cezası 10 yıl 5 aya düşürüldü. Hürriyeti tahdit suçundan da cezalandırılması istenen Fatih Nurullah, bu suçtan ise beraat etmişti.