Türk Kızılay ve AFAD koordinasyonunda yürütülen Gazze İnsani Yardım operasyonu kapsamında insani yardım malzemelerini Gazze halkına ulaştırmak üzere çalışan Kızılay’a bir destek de Beş Hilal Derneğinden geldi. Gıda ürünleri, uyku tulumu, bebek ürünleri ve muhtelif ihtiyaçlardan oluşan insani yardım malzemelerine katkıda bulunan derneğin emanetleri de İyilik Gemisi ile Mersin Limanı’nda yapılan törenle Mısır’ın El-Ariş Limanı’na uğurlandı.

Meydanda İsrail protestosu! Meydanda İsrail protestosu!

Beş Hilal Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Tiryaki, “Gazze’de insanlar gün geçtikçe daha farklı zorluklarla yüz yüze geliyor. Bölgede bugün 1.9 milyon insan yerinden edilmiş durumda. Bazıları çadırda, bazıları akrabalarının yanına sığınmış halde yaşam mücadelesi veriyor. Birleşmiş Milletler yerinden edilmiş 1.9 milyon insanın giderek açlık sınırına geldiğini, en temel ihtiyaçlara ulaşamadığını açıklıyor. Bizde elimizden gelen ne varsa Kızılay aracılığı ile bölgedeki mazlum insanlara ulaştırmaya gayret ediyoruz” dedi.

Emanetleri teslim alan Kızılay Sakarya İl Merkezi Başkanı Cevdet Koç, “Türk halkı olarak deprem zamanında nasıl el ele verdiysek bugün de el ele verdik. Bu hayır yarışında “Ben ne yapabilirim” düşüncesiyle SMS atarak katkı sağlayan bireysel bağışçılarımız da var, Beş Hilal Derneği gibi çok kıymetli STK’larımız da. Bu gemi Kızılay’ın gemisi değil İyilik Gemisi diyoruz; çünkü bu geminin yükü iyilik, rotası Gazze ve insanlık.