Yem ve diğer girdi fiyatlarındaki artışlar nedeniyle üreticiler hayvanlarını satıp ya da kesime gönderip sahadan çekiliyor. Bir çuval yemin fiyatı 400 lira oldu.

Hayvancılıkla uğraşan üreticiye girdi maliyetlerinden dolayı darbe üstüne darbe geliyor.

Yem ve diğer girdi fiyatlarındaki artışlar nedeniyle üreticiler hayvanlarını satıyor ya da kesime gönderip sahadan çekiliyor.

Toyota, Avrupa'da 5 yılda 5 yeni elektrikli araç tanıtacak Toyota, Avrupa'da 5 yılda 5 yeni elektrikli araç tanıtacak

Bir çuval yem fiyatı 400 lira oldu.

Maliyetleri karşılayamayan hayvan üreticileri çareyi ahırını boşaltıp, süt ineklerini kesime göndermekte buldu. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, fiyatları altın gibi artan yem satıcıları ile görüştü.

DAYANAMAYIP ÇİFTLİKLERİNİ BOŞALTTILAR

Volkan Özcan adlı satıcı, “Yem fiyat 1.5 yılda 120 liralardan 400 liraya çıktı. Üretici yıllardır emek vererek çoğalttığı hayvan sayısını şimdi düşürmeye ve ahırını boşaltmaya çalışıyor” dedi.

Girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesinden dolayı et, süt, peynir fiyatlarının da arttığını söyleyen Özcan, devletin akaryakıt ve elektrik ile girdi maliyetlerini düşürmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Maliyetler arttıkça hayvan yetiştiricisi de zor duruma düşüyor. Birçok üretici buna dayanamadı ve çiftliğini boşalttı. Üretici, hayvanların yeminden de kısmak zorunda kalıyor. Devlet destek versin, yem fabrikaları ucuza üretsin, ucuza satsın. Üretici de yemi ucuza alsın. Böylece et ve süt fiyatları da sürekli artmaz, tüketici de rahatlar” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarım ve hayvancılığa katkısının bölge için bir avantaj olduğunu belirterek,, buna rağmen sektörün genel anlamda zor bir süreçten geçtiğini vurguladı.