TÜRKBESD verilerine göre, beyaz eşya iç satışları 2022 Temmuz'da yıllık bazda yüzde 2 daraldı. Aynı dönem aralığında ihracattaki düşüş ise yüzde 7 oldu. TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, "Ekonomik sıkıntıların daha da ağırlaştığı bir süreçten geçiyoruz" dedi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) 2022 Temmuz’a ilişkin iç satış ve ihracat verilerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sakarya'da toplu açılış töreninde önemli açıklamalar! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sakarya'da toplu açılış töreninde önemli açıklamalar!

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Temmuz ayı verilerine baktığımızda ihracatımız 2021 Temmuz ayına kıyasla yüzde 7 daralmış durumda. İç satışlarımızda ise yüzde 2'lik bir daralma söz konusu” dedi.

“Yılın ilk 7 ayı itibarıyla iç satış ve ihracat olmak üzere toplam satışlarımızın ise bir önceki yılla
karşılaştırıldığında yüzde 2 daralarak 19 milyon 361 bin 159 adet gerçekleştiğini görüyoruz” diyen Dinçer, “Mevcut konjonktürden sektör olarak yara almadan çıkmak üzere çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

‘EKONOMİK SIKINTILARIN AĞIRLAŞTIĞI BİR SÜREÇ’

Yazılı bir açıklama yapan Dinçer, “Küresel ölçekte enflasyonun yükseldiği, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle tedarik sorunlarının yaşandığı, enerji ve ham madde fiyatlarındaki artış nedeniyle ekonomik sıkıntıların daha da ağırlaştığı bir süreçten geçiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Uluslararası konjonktürdeki olumsuzluklar özellikle de ana ihracat pazarımız olan Avrupa'da ekonomiyi olumsuz etkiliyor” diyen Dinçer, şöyle devam etti:

‘TAKSİT SAYISI ARTIRILMALI’ TALEBİ YİNELENDİ

“Uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüz ve yılın geri kalanında üretim ve ihracat yapımızın devamı açısından bazı önlemler alınmasının kritik olduğuna inanıyoruz.

İç satışlardaki düşüşün üretimi etkileyebileceği dikkate alındığında, kredi kartı taksit sayılarının artırılması ve ÖTV'nin kaldırılması faydalı olacaktır.

Lokomotif konumdaki sektörümüz için maliyet yükü oluşturan korumacı önlemlerin de tekrar değerlendirilmesi önem arz etmektedir.”