Akyazı Bıçkıdere’de 2014 yılında bir şirketin bölgedeki içmesuyu ve kaynak suyuyla ilgili girişimleriyle başlayan süreçte 25 Ağustos saat 09.30’da keşif kararı alındı.

HALK54.COM

Renault'dan yeni elektrikli ticari araç: Trafic Van E-Tech Renault'dan yeni elektrikli ticari araç: Trafic Van E-Tech

Akyazı Bıçkıdere Havzası Doğal Yaşamı Koruma Derneği vekili Av. Elif Yar bölge halkının isyanıyla başlayan ve mahkemeye taşınan konuyla ilgili yazılı bazsın açıklaması yaptı. Açıklamaya “Kkeşif talebi sonucu yeni keşif günü ve saati nihayet belli oldu” diyerek başlayan Av. Yar, “25 Ağustos saat 09.30’da gerçekleşecek keşifte yöre halkının ve tüm doğaseverlerin orada olması büyük önem arz ediyor” dedi. 

Akyazı’da orman köylülerinin içmesuyu ve tarımda kullandıkları suyu Emsey şirketi termal otel yapılacağı gerekçesiyle kullanmak istediğini işaret eden Av. Yar; “Şirket sadece 2 adet kaynak için ruhsat alabilmiştir. Ama şirket 2014 yılından bu yana ruhsatsız ve izinsiz 33 adet kaynakta ruhsat yetkisini ve sahasını aşarak yasak faaliyetlerine devam etmektedir. Emsey mahkeme kararları aleyhine olmasına rağmen halen ticari amaçlı su satmaktadır. Dağdan indirdiği suyu Akyazı Kuzuluk mevkiinde “Defne Su” adı altında satmaktadır” dedi.

İddialarını sürdüren Av. Yar, “Firma, faaliyetlerini durdurması için alınan mahkeme kararlarına uymamaktadır. Bölge halkı kurmuş oldukları Bıçkıdere Havzası Doğal Yaşamı Koruma Derneği ile şirkete karşı mücadeleye devam edeceklerini belirtiyor. Bizde SASKİ’nin yanında davaya müdahil olduk. Keşif günü doğayı, Akyazı’yı, çevreyi seven herkesi bekliyoruz “dedi. 

NELER OLDU!
Bıçkıdere/Küçücek halkı 2014 yılında ormanlarında bilgileri dışında çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü fark etmiş ve konuyu anlamak üzere hemen araştırmalara başlamışlardı. Sakarya Valiliği’ne başvuruları neticesinde; Sakarya Valiliği, ruhsat kapsamı dışında kalan kaynaklara yapılan müdahaleler tespit etmişti. Sakarya Valiliği, Emsey Firmasına derhal faaliyetlerini durdurması ve izinsiz sahadan çıkması hususunda ihtar göndermişti. 

Fakat firma “faaliyeti durdur” ihtarına rağmen faaliyetlerine devam etmektedir. Bıçkıdere halkı da bu çevre katliamını durdurma konusunda mücadeleye kararlılıkla devam etti. Sularını ve ormanlarını korumak için yıllardır çaba gösteren Bıçkıdere/Küçücek halkının kurmuş olduğu Bıçkıdere Havzası Doğal Yaşamı Koruma Derneği, olayla ilgili davacı olan SASKİ’nin yanında davaya müdahil oldu. 8 yıldır devam eden süreçte mahalle sakinleri, “Doğa Katliamına dur demek, gelecek nesillere daha yeşil, daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına; kazanacağımıza ve doğayı kurtaracağımıza olan inancımız ve azmimizle; genç, yaşlı, kadın, erkek birlik ve beraberlik bilinciyle mücadelemizi devam ettirmekteyiz” diye açıklama yaptı.