Haber: Kübra Dabacı / Fazilya Assimova

Adapazarı Katlı Pazar Yeri'nde haftalardır 100 TL'nin üzerinde seyreden taze fasulyenin kilogram fiyatı, vatandaşları sevindirecek şekilde yarıya düştü. Dün 100 TL'ye satılan taze fasulye, bugün tezgahlarda 49,99 TL'den satılmaya başlandı.

Katlı pazarda sebze satışı yapan esnaflar, sıcak havalarda tarlada fasulye hasadının zor şartlarda yapılması ve uzak illerden Sakarya'ya getirilen fasulyenin maliyetinin de yüksek olması nedeniyle fiyatların 100 TL'yi aştığını belirtti. Fasulye hasadının il içinde başlaması nedeniyle tezgâhlarda bolluk olduğunu söyleyen esnaflar, fiyatın yarı yarıya düştüğünü ve vatandaşların da ilgi gösterdiğini belirttiler.

25 yıldır pazarcılık yapan Emre Kınalı; “Gün günü tutmuyor bu işlerin. Kimi zaman yağmurlu kimi zaman da güneşli hava oluyor. Fasulye toplanması zor bir sebze zaten. Vatandaşa kolay gibi geliyor ama tarladan tezgaha gelinceye kadar bir sürü emek gerektiriyor. Diğer piyasalara bakacak olursak sebze meyve fiyatları yine iyi. Dün 100 tl’ydi bugün 50 tl. Fiyatın aniden düşmesinin sebebi, Adapazarı, Mersin ve Antalya’da da ürün yetiştiği için satıcılar çoğaldı” dedi.

Sakarya iş dünyasından Haziran ayında 740 milyon dolarlık ihracat Sakarya iş dünyasından Haziran ayında 740 milyon dolarlık ihracat

Pazardaki fiyatların yüksek olduğundan ve her gün farklı fiyatlarla karşılaştıklarından yakınan vatandaşlar ise bazen eve eli boş döndüklerini anlatırken, "Taze fasulyenin kilo fiyatına yaklaşılmıyordu. Bugün fiyat 50 TL'ye düşmüş. Sebzede indirim fiyatlarını takip ediyoruz” diye konuştular.